Hodonínští zastupitelé v úterý v podvečer zvolili nové vedení města. Koalici ANO 2011, KSČM a Změny podpořili také sociální demokraté a nekomunistické radní i lidovci. Zároveň se při hlasování ukázali jako zcela opoziční Nezávislí a Svobodní.

close Staronová starostka Hodonína Milana Grauová. zoom_in

Třiadvacet hlasů rozhodlo o tom, že poprvé od začátku volebního období bude starostkou Milana Grauová. „Dovolte mi, abych navrhl ji, a to ze dvou důvodů. Prvním je ten, že byla lídryní našeho hnutí v komunálních volbách. Druhým je ten, že získala nejvíce hlasů," vysvětlil předseda hodonínské organizace ANO 2011 Milan Lúčka.

Jednička kandidátky Babišova hnutí tentokrát neměla protikandidáta. „Děkuji za důvěru, kterou jsem dostala. Bude pro mě velkým závazkem tak jako v minulém volebním období. Udělám všechno pro to, abychom měli stabilní vedení a pracovali pro toto město," řekla krátce po zvolení šestačtyřicetiletá architektka.

close První místostarosta Hodonína Vítězslav Krabička a radní Jana Gajošová (Změna). zoom_in

Už předtím odhlasovala většina to, že bude mít vedle sebe tři uvolněné místostarosty. „Vždycky jsme měli takovou teorii, že je třeba trošku šetřit ve městě a že dva místostarostové Hodonínu stačí," navrhl neúspěšně lékař a bývalý radní za Nezávislé Milan Třeštík.

V té době ale již koalice byla dohodnutá i na konkrétním obsazení. Prvním místostarostou se tak stal předseda hodonínských zelených a lídr kandidátky Změny Vítězslav Krabička. Druhým místostarostou je i přes nelibost liberální pravice předseda okresního výboru KSČM a nejmladší z nového vedení dvaatřicetiletý Ján Lahvička. Toho doplnil v trojlístku místostarostů ten jediný dosavadní, Vojtěch Salajka (ANO 2011).

close Zleva: zastupitel Petr Uřičář a místostarosta Ján Lahvička (KSČM). zoom_in

Koaliční trojka si rozdělila i pět zbývajících křesel v radě, v níž tak získalo nadpoloviční většinu hnutí ANO, a to díky jednateli cestovní kanceláře Milanu Lúčkovi, obchodnímu řediteli Liboru Střechovi a bývalému fotbalovému funkcionáři Romanu Filipovi. Poslední dvě konšelská místa zůstala pro obchodního zástupce Jiřího Pěnčíka z KSČM a předsedkyni hodonínského hokejového klubu Janě Gajošové ze Změny.

Při ceremonii navíc z reproduktorů začala místo české hrát hymna ruská. Starostka to označila za velkou chybu pracovníka, který měl na starosti audiotechniku. „Při prvním pokusu se nepodařilo hymnu pustit vůbec. Napodruhé zaznělo pár tónů ruské, až napotřetí pak hrála česká," nastínila Grauová. Podle ní je smutné, že k nedopatření došlo právě při závažném jednání. „Každopádně se z této chyby musíme poučit a učinit takové kroky, aby se neopakovala," uvedla Grauová.

VÍC SE DOČTETE VE STŘEDEČNÍM HODONÍNSKÉM DENÍKU ROVNOST