Po odvolání poslední šéfky této organizace Lucie Hostačné ji dočasně řídí vedoucí ekonomického útvaru. Kandidaturu na ředitelský post zvažuje i Zdeněk Grombiřík. Ten Domu kultury šéfoval před Hostačnou a v poslední výběrovém řízení skončil na druhém místě. Při jednání rady města padl dokonce návrh, aby se Grombiřík vrátil na ředitelský post bez nového výběru.

„Ze zákona nemusí městská rada vyhlásit výběrové řízení, zřizovatel si může vybrat kohokoliv,“ řekla tajemnice hodonínského městského úřadu Jarmila Horská. Podle vyjádření starosty Jiřího Mráky (ČSSD) o vyhlášení výběrového řízení rozhodli radní kvůli transparentnosti.

Jako vítěz

Jak řekl pro Hodonínský deník Rovnost Grombiřík, do ředitelského křesla se ale vrátí jen jako vítěz výběrového řízení. „Dostal jsem před týdnem nabídku, abych znovu šéfoval domu kultury. Oslovil mě starosta. Necítím ale tak silný mandát od města ani lidí, abych se vrátil bez výběrového řízení,“ svěřil se Grombiřík.

Mráka ale řekl, že bývalého ředitele neoslovil, aby mu něco nabízel. Podle starosty byl jejich rozhovor neoficiální. „Jen jsem se ho zeptal, jestli by byl případně ochotný se vrátit. Rada ani vedení města mě k tomuto nepověřila,“ zlehčoval Mráka.

Ten poté, co se odehrály události kolem domu kultury avizoval, že se chce sejít s bývalou ředitelkou Hostačnou. Jak ale sdělil, zatím tak neučinil. „Měl jsem o setkání původně zájem, to bylo ale před čtrnácti dny. Nyní je to bezpředmětné. Věc už řeší orgány činné v trestním řízení,“ domnívá se.

Hostačná totiž podle svých slov podala trestné oznámení na garanta domu kultury a radního Vítězslava Krabičku (Změna), protože ji měl fyzicky napadnout. Poté radní ředitelku odvolali kvůli nespokojenosti s její prací. Hostačná následně vydala prohlášení, ve kterém Krabičku a bývalého garanta domu kultury Ivo Knápka (Změna) označila za „kmotry“. Mimo jiné v něm také napsala, že ji nutili dosazovat své lidi do této městské organizace.

Křivé obvinění

Podle vyjádření hodonínského policejního mluvčího Petra Zámečníka nyní policisté případné fyzické napadení prověřují. „Máme jeden měsíc na odevzdání spisového materiálu přestupkové komisi. Nejedná se o podezření z trestného činu. Případnou facku totiž nelze posuzovat jako trestný čin,“ informoval Zámečník. Podat trestní oznámení chce i Krabička na Hostačnou. Domnívá se, že ho křivě obvinila.

Ta už prohlásila, že za stávající politické situace by se do ředitelského křesla nevrátila.

Zájemci o tento post mohou přihlášky do výběrového řízení posílat do 9. září dvanácti hodin na hodonínský městský úřad. Podmínkou k účasti je souhlas s uveřejněním koncepce na internetových stránkách Města Hodonína. O termínu konání pohovorů a složení výběrové komise rozhodně ještě městská rada.