Videa vycházejí na internetovém portálu stripkyslovacko.cz zhruba každých čtrnáct dní. „Je možné, že pokud bude téma složitější, vydání o další týden posunu. Nejstarší příběh sahá do roku 173. Další například pojednává o událostech kolem roku 1100," přibližuje časové zařazení spisovatel.

Projekt odstartoval teprve nedávno a má za sebou tři díly. V tom úvodním se věnuje osudu hodonínského pomníku pruským vojákům. „Na přelomu devatenáctého a dvacátého století ho nechala postavit rodina Redlichova, která v Hodoníně vlastnila cukrovar a řadu dalších provozů. Stával na dnešním hřbitově, přibližně v místě za kapličkou," popisuje Gruber.

Po ukončení bojů druhé světové války byl památník rozebrán a jeho části různě použity. „Jednak na centrálním pomníku rudoarmějců na hřbitově a také na náměstí Osvobození," upřesňuje literát, který v minulém roce vydal svůj druhý román podle skutečných událostí s názvem Voják Říše a svědomí. „Právě při práci na této knize jsem v archivu objevil fotografii s částí pomníku a začal jsem pátrat po jeho příběhu," sděluje Gruber.

Před kameru ho přivedl hlavně zájem o historii. Inspiraci našel v podobném projektu z oblasti jižních Čech. „Jmenuje se Zmizelá Šumava a taktéž za ním stojí bývalý učitel. Akorát že on se soustředí jen na Šumavu. Podobně jsem uvažoval i já pouze o Hodoníně, pak jsem usoudil, že lepší bude zabrat celé moravské Slovácko," vypráví jednapadesátiletý spisovatel, který dříve pracoval u cizinecké policie.

Při tvorbě Střípků mu asistuje další Hodoňan Jakub Češek. Ten se stará částečně o kamerové záběry, ale především o následný střih. „Je velice zapálený a baví ho to. Jsme sice na amatérské úrovni, ale alespoň můžeme říct, že nás nikdo nedotuje a na nic si nehrajeme," říká Gruber.

Zároveň prozrazuje, že už má téměř hotový další knižní počin. „Příběh je opět podle skutečných událostí. Pojednává o dvou mužích z Hodonínska. Jeden bojoval ve francouzské armádě, padl do zajetí a strávil celou válku v táboře. Druhý přišel se Svobodovou armádou z východu. Setkali se v Hodoníně a stali se z nich svatební otci. Jejich děti se vzaly," odhaluje část námětu autor.