„Všechno se odehrávalo v ruštině, veškeré výklady, překládali jsme jen pokud bylo něco potřeba, protože studenti jsou různých věkových kategorií," uvedla pedagožka gymnázia Lenka Jarmová.

Studenti si tak museli poradit sami hlavně při běžných situacích, jako byly nákupy, shánění vstupenek, v restauraci nebo v metru. Museli vyjít jen s ruštinou. Angličtina se totiž ukázala být téměř nepoužitelnou. „Byli jsme překvapení tím, že znalost angličtiny, kterou by oni eventuálně mohli použít, je tam téměř nulová," uvedla pedagožka.

Ukázalo se ale, že kyjovští studenti ruštinu zvládají. Například Michal Drozd se rusky učí pět let, a jak uvedl, slušně se domluvil. „Někteří mají vůči ruštině či Rusku předsudky, jenže v Petrohradě je to velmi moderní. Byla jsem překvapená, jak se lidé velmi krásně oblékají. Co se týče znalosti ruštiny, tak jsem se tam velmi dobře domluvila, ačkoli se učím teprve třetím rokem," řekla další z účastnic pobytu Natálie Hanáková.

Přestože bylo hlavním záměrem stáže zdokonalení se v cizím jazyce, pobyt v novém prostředí přinesl obrovskou možnost poznání tamní kultury.

„V rámci týdenního pobytu jsme měli skutečně pestrý program. Okružní jízdu městem, plavbu po kanálech, několik hodin jsme trávili v Ermitáži, což je jedna z největších galerií a muzeí na světě, následně jsme navštívili Petrodvorec, viděli jsme Kateřinský palác, Jantarovou komnatu, byli jsme na pravoslavné mši, na otvírání mostů, v Letním sadu a na mnoha dalších místech," vyjmenovala některé z dalších aktivit Jarmová.

Svůj jazykový pobyt studenti po návratu přiblížili také rodičům při veřejné prezentaci v budově školy. Vedle příspěvku Jihomoravského kraje a sponzorů to byli právě rodiče, kteří se na pobytu museli výrazně finančně podílet. Studijní cesta totiž stála téměř půl milionu korun.