Na soutěž, které se zúčastnili poprvé, se čtyři hlavní aktéři připravovali celý rok. „Trénovat jsme jezdili na vrakoviště. Posledních čtrnáct dnů před mistrovstvím bylo intenzivnějších," přiblížil velitel zásahové jednotky Petr Moleš.

Ten se zatím může účastnit jen jako trenér, protože je i profesionální hasič. Podle něho právě dobrá příprava pomohla k pěknému výsledku. „Kluci trénovali i doma. Opravdu jsme přípravě věnovali hodně času. Je potřeba ovládat správnou techniku i se vyznat v konstrukci aut," zmiňuje se o jedné z mnoha částí přípravy Moleš.

Členy vítězného uskupení byli Michal Barva, Karel Piskoř, Lukáš Hořava a František Černý. Na šampionátu přitom vůbec nevěděli, co je čeká. „Účastníci přijedou na místo a scénář se dozvědí až tam. Připravují ho rozhodčí," vysvětluje velitel. Na mistrovství družstvo překvapila připravenost jednotlivých týmů. „Bylo to opravdu na úrovni profesionálních hasičů," upozorňuje Moleš.

Zásahová jednotka v Žarošicích má devatenáct členů. Patří mezi devět dalších dobrovolných sborů, které jezdí pomáhat k autonehodám. „Začali jsme asi před šesti lety a byli jsme jedni z prvních. Projevili jsme o to velký zájem a na odboru viděli, že to umíme," uvádí Moleš. Předtím Žarošické ovšem čekal speciální výcvik. „Mimo jiné jsme absolvovali třeba zdravotnické kurzy," upřesňuje.

Kromě zachraňování lidí se žarošický sbor věnuje ukázkám pro školy. „Vždycky s nimi máme velký úspěch. Pro nás je to zároveň i trénink," prozrazuje důvod, proč se k akcím pro děti stále vracejí. „Školáci vždycky mají největší zájem si všechno vyzkoušet," poukazuje Moleš.

Republikový šampionát dobrovolných hasičů ve vyprošťování se konal už potřetí. Ovšem bojovat o titul nejlepšího týmu nemohou dobrovolní hasiči každý rok. Klání se střídá se šampionátem profesionálních sbo­rů.

Soutěže ve vyprošťování vznikly před několika lety jako reakce na rostoucí automobilovou dopravu a na s tím související nárůst zásahů hasičů u dopravních nehod. Tentokrát se konala v moravskoslezském Třinci a vítězství slavil skoro domácí tým z o pár kilometrů vzdáleného Jablunkova. Na druhém místě se umístili hasiči z Rumburku a na bronzové příčce skončilo družstvo ze Žlutice.

HANA NENIČKOVÁ