„Do Prahy pojedu v každém případě. Do katedrály se bohužel nejspíš nedostaneme, protože ta bude pouze pro prominenty a lidé budou venku. Budeme nejspíš asi až na nádvoří, ale je mi to jedno, v každém případě se chci na pohřeb už z principu vydat,“ uvedl Kozánek.

S Václavem Havlem se znal už od osmdesátých let minulého století. Poprvé se s ním setkal mezi léty 1982 a 1983 v Brně, kde tehdy působil. „V Kyjově jsem se s ním poprvé setkal v roce 1983. Dostal se k nám přes svého přítele, který pořádal setkání spisovatelů. Bylo to přibližně týden po jeho propuštění z vězení, kdy měl oboustranný zápal plic,“ připomněl Kozánek.

S Havlem se setkal i při návštěvě amerického prezidenta George Bushe staršího. Později se ještě setkali v letech 1990 a 1992.

„Mám k němu jistý osobní vztah a samozřejmě jsem si ho velmi vážil jako člověka i jako státníka. Byl jsem na pohřbu i Ivanu Martinu Jirousovi, kterého jsem znal ještě méně. Jsou to výjimeční lidé, kterým stojí za to vzdát poslední poctu alespoň účastí na jejich pohřbu,“ podělil se Kozánek o důvod, proč se do Prahy vydal.

Havlův pohřeb začíná v pátek v poledne v pražské svatovítské katedrále.

S ex prezidentem se multikulturní akcí rozloučí také pražská Lucerna. Spolek přátel Václava Havla, který akci pořádá pozval do Prahy i Horňáckou cimbálovou muziku Petra Mičky. „S kolegy z kapely jsme se shodli na tom, že je to pro nás velká čest,” reagoval primáš kapely Petr Mička.