Ten měl v bývalém hornickém městě i poměrně silnou podporu. Při volbách v lednu 2018 by se tady stal prezidentem už po prvním kole, kdy získal dvaapadesát procent hlasů. Radnice nyní ještě čeká na oficiální potvrzení návštěvy. „Programem se zabýváme,“ potvrdil starosta František Tříska.

Jak zavzpomínal bývalý tajemník městského úřadu a místostarosta Jan Harca, zřejmě naposled Dubňany navštívil prezident v březnu 1990. Tehdy se do městské kroniky podepsal perem od George Bushe staršího československý prezident Václav Havel. „Setkání s ním bylo tehdy před obchodním domem Horník,“ připomněl Harca. Symbol sametové revoluce se v Dubňanech zastavil na cestě z Hodonína do Kyjova. Přivítala ho tehdy zhruba tisícovka lidí.

I současný prezident má nyní v plánu okresní město, a to 3. září. Tam naposled oficiálně přiletěl před dvěma roky i se slovenským protějškem. Poklonili se památce prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka a následně odjeli v prezidentském salónním kupé historického vlaku.

O rok dříve, koncem května, se Miloš Zeman setkal v Hodoníně s pracovníky zdejší armaturky. Poté se přesunul do Kozojídek a Veselí nad Moravou. Na podzim stejného roku se zastavil i ve Strážnici. Hojnou účast si vyžádaly Zemanovy první prezidentské cesty do Hodonína a Kyjova, které se uskutečnily koncem září 2013.

Miloš Zeman při poslední oficiální návštěvě Hodonína v letě 2018.Zdroj: Deník / Petr Turek

Jeho předchůdce, Václav Klaus, se ve funkci prezidenta objevil na Hodonínsku oficiálně v červnu 2009. Hodonínští jej přivítali na radnici a v lázních. Následně si prošel Plže a nato se vydal lodí po Baťově kanálu do Strážnice. Deštivou návštěvu zakončil na zámku v Miloticích.