„Reguluje hazard způsobem vymezení některých ulic, v nichž je úplný zákaz této činnosti, a omezuje jeho reklamu a propagaci," napsal vedoucí hodonínského odboru ekonomiky a financí Marián Maňák.

Vyhláška by znamenala úbytek o zhruba devadesát strojů a celkový městský příjem z hazardu by se za předpokladu, že by automaty neskončily jinde, snížil asi o šest milionů korun. Koncem dubna registrovalo ministerstvo financí v Hodoníně více než čtyři sta výherních zařízení.

Zákaz loterií a podobných her, který doporučili radní, by platil na ulicích Wilsonova, Národní třída, Dvořákova, Svatopluka Čecha a Masarykovo náměstí. „Jde o výsledek kompromisu mezi jednotlivými zastupitelskými kluby. Většina zastupitelů měla nějakou vlastní představu a tento návrh je variantou, v níž z ní ustoupili. Takže by teoreticky mohla být dohodnutá," řekla starostka Milana Grauová.

Podle nejsilnějšího klubu v zastupitelstvu, sociálních demokratů, návrh městské rady přinejmenším zavání klientelismem. „Mimo jiné upozorňujeme také na to, že kvůli uvalení zákazu jen na některé ulice by se zvedla vlna nevole od jedněch provozovatelů kvůli zvýhodnění těch druhých," uvedl bývalý místostarosta Roman Sedlačík.

Proto ČSSD připravila vlastní zpracování problematiky, které vychází z návrhů provozovatelů. „Absolvovali jsme s nimi seriál jednání, z nichž vyšla nejmírnější varianta omezení. Doufáme, že s ní najdeme podporu v širším kolegiu. Úplné zrušení hazardu by pro městský rozpočet znamenal ztrátu asi sedmatřiceti milionů korun," upozornil Sedlačík.

Chtějí referendum

Z jiných důvodů se návrh nezamlouvá zástupcům občanské iniciativy Stop hazardu v Hodoníně. „Touto vyhláškou se nijak neomezuje počet přístrojů ve městě, ale jen místa, kde je možné hazard provozovat. Paradoxně by to mohlo znamenat, že zde bude více přístrojů než doposud," uvedl Pavel Raus, mluvčí iniciativy a člen petičního výboru, který chce podpisovou akcí dosáhnout referenda o loteriích v Hodoníně.

Veřejné hlasování chtějí uskutečnit na podzim zároveň s komunálními volbami. Na petiční archy se za dva týdny podepsalo kolem pěti set lidí.

Podle Rause navržená vyhláška problém hazardu vůbec neřeší. „Je nedotažená nebo připravená tak, aby se tvářila, že Hodonín chce regulovat hazard. Rok se kolem této věci jen mluví, ale nic se neděje. Jen herní průmysl nadále sílí," vyjádřil se hlavní iniciátor petice.

Raus se domnívá, že pokud zastupitelé ani tuto vyhlášku neschválí, tak by měli vyhlásit místní referendum. „Tím by dali možnost se k této otázce vyjádřit," doplnil Raus.

Jiný názor zastává Kateřina Navarová z Unie herního průmyslu ČR UNASO. Podle ní referendum a případná po něm následující prohibice heren a kasin neznamená žádný konec hazardu. „Tím totiž není automat v herně, ale rizikový způsob účasti v jakékoliv sázkové hře. Závislí lidé nemají problémy jen s automaty, ale i se sportovními sázkami, pokerem či internetovými hernami. Nic z toho města regulovat nemohou. A i kdyby ano, sázkové hry lze hrát a prohibici obcházet mnoha způsoby, například soukromými kluby s automaty, quizardy či technicky primitivními hrami, jako jsou karty nebo skořápky," sdělila Navarová.