Protinávrh podali opoziční zastupitelé ze Sdružení nestraníků Barbora Lungová a Petr Valihrach. „Vycházíme ze skutečnosti, že nebyla přijatá žádná celostátní regulace, ta je v nedohlednu. Víme, že patologičtí hráči se přesunou jinam. Náš návrh je koncipován s důrazem na to, aby nevznikali noví problémoví hráči," řekl na jednání Valihrach. Apeloval přitom na místní podnikatele, které upozornil na to, že přicházejí o finance. „Z Kyjova uteče přes automaty ročně padesát milionů korun, které by mohly zůstat v Kyjově. Se zákazem odejdou pouze patologičtí hráči a peníze zůstanou ve městě," tvrdil zastupitel.

Navrhl také rozdělení regulace na dvě samostatné vyhlášky. Jedna by se týkala pouze hazardu a druhá otvírací doby pohostinských zařízení. Tento návrh ale většina volených zástupců zamítla. V jeho šlépějích kráčela Barbora Lungová. „Věřím v to, že čím víc obcí se spojí proti tomuto problému, tím větší bude tlak na jeho řešení. Zmenší se tím dostupnost hazardních her," sdělila Lungová. Podle jejího názoru by úplný zákaz hazardu byl nejlepším řešením.

hlasováníZákaz herních zařízení
- 17 ne
- 2 ano
- 5 zdrželo se
Odsouhlasení regulace provozní doby heren
- 2 ne
- 21 ano
- 2 zdrželi se

Starosta František Lukl (Sedmadvacítka nezávislých) měl opačný názor. „Návrh absolutního zákazu je naprostou cestou do pekel. Výherní automaty se nahradí kvízomaty. My prosazujeme účinnou regulaci a kontrolu," představil postoj vedení radnice Lukl. Zároveň uvedl, že vnímá odborníky, podle kterých zavedení prohibice z hlediska patologických následků nic nezmění. „Zastupitelstvu jde o to, abychom vkládali peníze do prevence a na školách informovali o negativních důsledcích. Přijmeme-li prohibici, dopadneme jako ostatní obce, které ji přijaly a poté rušily. Chceme nekontrolovatelný byznys v podobě kvízomatů? Nechceme," prohlásil starosta.

Stejného názoru byl také jeho kolega ze Sedmadvacítky místostarosta Antonín Kuchař, který si myslí, že vyhláška nepřiměje závislé, aby přestali hrát. „Pokud nebude celoplošná republiková regulace, tak se patologických hráčů nezbavíme," uvedl místostarosta.

Do řešení problematiky se zapojila také psycholožka Jana Kulheimová, která upozornila na to, že na vzniku nových hráčů se podílí celá řada faktorů jako dědičné dispozice, výchova nebo společenské postavení. „Jedná se o faktor náhody. Závislost je komplikovanější problém. Velká část gamblerů má hraní jako přidruženou závislost k jiné," upřesnila psycholožka. Domnívá se, že regulace je účinnější.

Zastupitelé tak schválili jedenadvaceti hlasy jen omezení provozní doby heren a pohostinských zařízení v Kyjově.