Široké kyjovské koalici se ani přes dvaadvacet křesel 
v zastupitelstvu nepodařilo na posledním zasedání získat dostatek hlasů pro schválení nové listiny.

Ze sedmadvacetičlen­ného sboru bylo pro jen třináct přítomných zastupitelů. Šest jich chybělo, členové koalice Pavel Berka a Pavel Šalša za lidovce a Jiří Frolec za ČSSD se hlasování zdrželi. „K podobě návrhu vyhlášky jsme partnerům řekli, že se zdržíme hlasování. Jsme připravení jednat o kompromisu. Jsme zastánci toho, aby byl hazard zakázaný," uvedl radní Berka.

A hlouběji nastínil lidoveckou představu. „Omezení nonstopů, které nyní musí mít zavřené od pěti do sedmi hodin ráno, je dobrá cesta. Chtěli bychom, aby tedy byla všechna pohostinská zařízení zavřená od dvou do sedmi ráno kromě víkendů," řekl radní.

Zcela proti vyhlášce se postavilo Sdružení nestraníků. „Regulace není omezení provozu na několik hodin v noci," poukázal na zasedání Petr Valihrach. Sdružení je zcela pro zrušení výherních automatů v kamenných provozovnách, navrhuje i zpřísnit omezení otevírací doby.

A to tak, že v noci na pracovní den bude zavřeno od dvou do sedmi hodin ráno a v nocích na den volna od čtyř do sedmi ráno. „Je to prevence drogové kriminality a rušení nočního klidu," vysvětlil postoj Valihrach. Sdružení také plánuje na osmého prosince uspořádat debatu o hazardu, jíž by se měli zúčastnit zástupci města spolu s odpůrci a příznivci zákazu.

Dalším koaličním zastupitelům plánovaná vyhláška vyhovuje. „Všechny pokusy o absolutní zákazy vytlačí jev do šedé zóny. Hráči si budou nacházet nové modely hraní, nejenom kvízomaty, ale i uzavřené skupiny nebo kluby," pronesl Petr Hudeček (Sedmadvacítka nezávislých).

Také upozornil na úbytek peněz 
v městské kase, pokud by prošel kompletní zákaz. „Nebudou žádné příjmy, a to mluvíme o deseti milionech korun, které můžeme dát do sociální problematiky. Máme důkazy, že prostá regulace časem vedla k významnému poklesu kriminality v řádech desítek procent za rok," dodal.

Před koncem roku čeká kyjovské zastupitele ještě jedno zasedání, na němž by mohli regulaci sázení prosadit. Původní vyhláška omezovala provoz hostinských zařízení od pěti do sedmi hodin ráno, kromě noci na Nový rok, a od dvou do sedmi ráno pro výherní automaty. Přitom podle dřívějšího záměru se měl Kyjov stát prvním městem hodonínského okresu, které zcela hazardní hry na svém území zakáže.