První dialýzu zahájili lékaři v nově vytvořených prostorách prvního patra hlavní budovy. „V prvním roce bylo středisko vybavené přístrojem americké výroby a v říjnu 1977 byla ve Fakultní nemocnici Brno transplantovaná ledvina prvního pacienta naše střediska," přiblížila další historický mezník ředitelka s tím, že do současnosti se podařilo zavést novou ledvinu celkem sto šestnácti čekatelům.

Kromě dialýzy se v zařízení prováděly také hemoperfuze čili mimotělní očisty krve přes hemoperfuzní kolonu. Ta se tady uskutečnila v roce 1979 jako vůbec první kraji. O významu střediska svědčí také konference, kterou za účasti hostů z Berlína či Londýna uspořádalo v roce 1983.

Koncem osmdesátých let ale kapacita nestačila, v říjnu roku 1989 se proto otevřel nový objekt likusového typu hned u vrátnice nemocnice. Tam ale později začalo zatékat, dřevěný materiál kvůli vlhkosti tlel a vše završila havárie vodovodu. „Jedinou možností se tak stala demolice a výstavba nového střediska v budově hematologicko-transfuzního oddělení," uvedla Dostálová. Nové centrum se otevřelo právě před rokem.

Hemodialyzační středisko
1976 – otevřeno v 1. patře hlavní budovy nemocnice
1989 – nové umístění v blízkosti hlavní vrátnice
2015 – zahájení provozu v budově hematologicko-transfuzního oddělení. Zajišťuje péči o pacienty z Kyjovska, Veselska a Hodonínska. V současnosti se na 12 lůžkách střídá na dialýze 90 pacientů. Ti sem dochází 2-3 krát týdně.