Tu správnou atmosféru dotvářela jako obvykle před lákavou Jízdou elegance tajemná hrací skříňka Stanislava Klígla ze Svatobořic. „Včera jsme byli s manželkou na projížďce Zlínem, dnes jsem ale už tady. Dáte si?" ptá se muž se šedivým vousem, který po otevření hnědého nástroje nabídne domácí švestkový lektvar.

Nejen on se do ždánické zámecké zahrady vrací rád. Podobně i Josef Šohaj, který přijel už posedmé. Tentokrát zahájil Jízdu elegance na kopii drezíny z roku 1817. „Vyrobil ji pro hraběte truhlář v Mannheimu. Originál je uložený v mnichovském muzeu, tam jsem si jej nafotil a poměřil a doma udělal, trvalo to asi dvě stě padesát hodin," popisuje konstrukci vlastnoruční repliky cyklistický nadšenec z Uherského Brodu.

Ještě ze vzdálenějšího východu dorazil do Ždánic Miloš Čuntala s deseti přáteli. A vystoupal na stupně vítězů, díky třetímu místo v kategorii plášťových kol. „Poprvé jsme tady byli minulý rok. Jelikož se nám tady líbilo, tak jsme se letos vrátili. Kamarád se představil na Achillu z roku 1925 a já na Stadionu vyrobeném v Rakovníku v roce 1931," přibližuje zajímavé stroje člen trnavského sdružení Tyrnaviavelo, které zajímají především česká kola zkonstruovaná do roku 1945.

Nejen hosté z větší dálky se představili pod korunami buku, katalpou, dřínu nebo platanem. Ždánickou jízdu na historickém kole reprezentovala Andrea Missbachová, která letos na domácím asfaltu slavila jubilejní desátou účast. Mimo jiné je mistryní světa v jízdě na vysokém kole. „Letos byl světový šampionát v Moskvě, jelo se na jednu anglickou míli. Bylo to zajímavé, jelikož jsme do hlavního města Ruska cestovali autem, tak jsme si vše o to víc užili," připomíná světová šampiónka.

Více i s výsledky v pondělním Hodonínském deníku Rovnost