Po dětech přijíždějí na řadu dospělí. Ti si ale nejdřív poslechnou hymnu akce. „Už se dostala do povědomí. Když se řekne histopedál, tak v Čechách nebo dokonce ve Švýcarsku ví, o co jde. Dokonce k nám dorazili i hosté z Austrálie," upozorňuje bývalá reprezentantka v cyklistice a současná ždánická starostka Iva Stafová.

Poté se představuje čtyřčlenná porota. V ní zasedá Ivana Kolářová, místopředseda Českého olympijského výboru František Kolář, místní fotbalový funkcionář a rozhodčí Miloš Strmiska s předsedkyní Drahuší Bláhovou, bývalou lékařkou národního cyklistického družstva. „Všichni jste velice krásní, a proto jsme se rozhodli, že nebudeme jmenovat vítěze individuálně, ale budeme volit. Pět z každé kategorie vylosujeme," přibližuje změnu hodnocení šéfka komise.

Jako první se na okruh zámeckým parkem při jízdě elegance vydávají soutěžící na odrážecí drezíně či na jiných netradičních typech kol. Mezi nimi se představují v tandemu manželé Jiřina a Witold Lugowští z Těšan. „S manželkou jsme tady podruhé a jde o nádhernou akci," říká těšanský milovník historických kol. „Pokud máme čas, tak si vyjedeme také o víkendu. Na tandemu zažijete zajímavou jízdu, při které si můžete povykládat," doplňuje Jiřina Lugowská.

Hned v několika kategoriích se projíždí kolem zámecké zeleně Stanislav Klígl ze Svatobořic-Mistřína. „Podařilo se mi jet na plášťovém kole, na kterém jezdím asi šest let a druhým rokem se snažím jezdit i na vysokém kole. Je to zajímavá potvora, neboť když šlapete pravým pedálem, tak tlačíte řízení do leva, pokud levým tak doprava. A když zatáčíte, tak i s nohama," přibližuje způsob jízdy svatobořický rodák s tím, že dva pády jsou ideální průpravou.

Zároveň doprovází kolegy po cestě flašinetem. „Je takovým oživením, line se z něj totiž zajímavá muzika, kterou dnes už málokdo zná. Kolo se přitom řídí jednou rukou. Navíc mám uvnitř občerstvovací systém," dodává s úsměvem šestinásobný účastník histopedálu, na který letos dorazil sto dvanáct jezdců.