Beseda s historičkou Hanou Sýkorovou a ředitelkou okresního archivu Galinou Ruckou se koná ve čtvrtek 16. května v hodonínské knihovně. Začátek je v pět hodin odpoledne.

„Jde o vyprávění nad fotkami o historii vybraných domů a životních osudech jejich obyvatel v rámci projektu Hodonínská výročí 2024,“ pozvali zástupci knihovny.

Michaela Šticová z Hodonína našla nový domov v italském Toskánsku.
Žije italský sen, Michaela Šticová vyměnila Hodonín za Toskánsko. Co kuchařka?

V minulosti už na toto téma vyšla kniha, uskutečnila se také výstava. Domy často dříve význačných obyvatel města se nacházejí zejména na Národní třídě a Masarykově náměstí.

V pátek 17. května navíc na zahradě Masarykova muzea začne výstava mapující sto let od návštěvy Tomáše Garrigue Masaryka, vstup je zdarma. Ve stejný den se uskuteční i muzejní noc. Poslední komentovaná prohlídka je o čtvrt na deset.

Odezvu měla v knihovně i nedávná přednáška Antonína Kučery, který stojí za webem Hodonín nostalgický a stejnojmennými knihami. Do historie nyní příhraničního města se vnořil rovněž divadelní soubor Svatopluk, jenž na jeviště přenesl příběh z poloviny osmnáctého století Zuzana Prátová hájí Štěpnici.

Hodonínskou historií se inspirovala i další divadelní parta, Teatrál. Na sobotu 25. května od šesté hodiny podvečerní chystá premiéru hry Cyril, která se vrací do přelomového léta 1914 a útrap první světové války.

  • K divadelní hře Cyril vznikl i soundtrack, podívejte se
Zdroj: Youtube