„V současné době jsou největším nebezpečím průsaky hrází, například na Kyjovce či na odlehčovacím kanále Uherský Ostroh – Veselí nad Moravou a v Hodoníně,“ uvedla v pátek dopoledne místopředsedkyně Povodňové komise Jihomoravského kraje Anna Hubáčková.

Podle šéfa hasičů z Územního odboru v Hodoníně Martina Červenky však zatím nedošlo nikde k protržení hráze ani masivnějším průsakům. Hráze je zabezpečili. „Pokud nebude pršet a nedojde k sesuvům půdy, nepředpokládám o víkendu problémy,“ uvedl Červenka. V sobotu nebo v neděli by se mohli do svých domovů vrátit čtyři rodiny z nejvíce postižených ulic v Rohatci, které radnice evakuovala do tělocvičny. „Počkáme, zatím se do domů nedá vstoupit suchou nohou,“ řekl starosta Miroslav Králík.

V Louce, kde voda zaplavila hřbitov, patřil pátek úklidu. „Celá dědina je na nohou a čistí pomníky,“ popsala Anna Vašicová. Voda ze hřbitova už sice ustoupila, poškodit náhrobky však může ta podzemní, pokud dojde k poklesu půdy. Hygiena zatím na hřbitově zakázala pohřby.

Předpovědi počasí na víkend jsou příznivé. Déšť nehlásí.

V Louce jsou lidé rádi, že konečně vysvitlo sluníčko. „Zatím sušíme, dezinfikujeme, dostali jsme od sponzora i dezinfekční prostředky na pomníky,“ řekla ještě starostka. Problémy z vodou mají ale stále v lokalitě Kút, kam lidem z kopce natekla do rodinných domů z přetržené hráze Mlýnského náhonu. Podle starostky zde stále prosakuje voda, a tak budou muset opět nastoupit hasiči s čerpadly.

Čerpání vody ze sklepů zaměstnávalo hasiče celý pátek. Vyjížděli nejen do Rohatce, ale také do Kyjova, Milotic, Hodonína či Blatnice pod Svatým Antonínkem.

Obce postižené povodněmi už také začínají sčítat škody. „Jihomoravský kraj bude informovat ministerstvo financí, existuje rovněž příslib podpory z Fondu soudržnosti EU,“ uvedl hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

I když úhrny srážek jsou minimální a předpovědi počasí příznivé, platí až do jedenáctého června stav nebezpečí, který pro obce na vodních tocích Morava, Velička, Svodnice a Radějovka vyhlásil hejtman.