Řeky na jihu Moravy se plní vodou. Během dne napršelo zhruba třicet milimetrů srážek.

Téměř o jeden metr stoupla od dnešního rána hladiny říčky Veličky ve velké nad Veličkou na Hodonínsku. Vodohospodáři vyhlásili už druhý stupeň povodňové aktivity. V pohotovosti je ia tamní povodňová komise. „Ve tři hodiny odpoledne dosáhla výška hladiny vodního toku Veličky na sto šestnáct centimetrů. To odpovídá druhému stupni povodňové aktivity a stavu pohotovosti,“ potvrdil starosta obce Petr Šmidrkal.

Situaci na vodním toku v obci monitorují a činí první protipovodňová opatření. „Čistíme kanalizační česla, v pohotovosti jsou hasiči i pracovníci technických služeb,“ upřesnil starosta.

Členové povodňové komise jsou podle něj v terénu. „Další schůzku máme v pět hodin odpoledne,“ dodal starosta. Doufá, že říčka Velička si s velkým množstvím náhlé vody poradí. „Je to takové specifikum Veličky. Voda rychle nastoupá, ale také rychle odteče,“ věří Šmidrkal.

Podle předpovědi meteorologů by mělo na jihu Moravy pršet ještě zítra dopoledne. V pátek by měl déšť přestat. Do kraje mohou ale přitékat vody z vyšších oblastí, zasažených vydatným deštěm.

Povodňovou bdělost vyhlásili meteorologové i pro tok Moravy. Od čtvrtečního rána může podle jejich předpovědi na řece Moravě docházet k překročení prvního stupně povodňové aktivity. Zejména vlivem dotékající vody z horní části povodí. Může se vlivem srážek projevit i na přítocích.