Kvůli objížďce Bučovic zaplavila region auta. Bzenec si na několik dní půjčil speciální měřič rychlosti s počítadlem projetých aut. Radar naměřil ve špičce tisíc projetých aut za hodinu. V těchto dnech by měl obcím na objízdné trase pomoct ukazatel, který bude na opravu Bučovic upozorňovat už na dálnici. Alespoň kamiony by tak mohly pokračovat po dálnici na sever a vyhnout se při cestě do Uherského Hradiště Kyjovsku.

„Měřič nám pomohl i v tom, že řidiči zpomalili. První den jich většina překračovala povolenou padesátku. Instalace hned zapůsobila a další dny už to bylo lepší,“ uvedl bzenecký starosta Pavel Čejka. Radnice přístroj vrátila, ale už si několik dalších objednala.

Radary nebudou na jednom místě, úřad je nechá pravidelně přesunovat. „Pořídíme více stojanů a budeme monitorovat průjezdnost na různých místech,“ dodal starosta.

Stejně jako ve Bzenci, i ve Vracově se obyvatelé potýkají současně i s objížďkou Petrova. Kamiony jedoucí na Veselí nad Moravou už ve Vracově způsobily první škodu. V jednom místě ulice Drahy se propadá vozovka.

„Přímo pod tímto místem vede kanalizace. Máme strach, aby nedošlo k její poškození,“ řekl starosta Vracova Ladislav Šmýd. Město proto požadovalo po Ředitelství silnic a dálnic omezení rychlosti na třicet kilometrů za hodinu. Návrh uspěl, a i když není ještě oficiálně povolený, na dvou místech už radnice dala značky z vlastní iniciativy.

„Jde o místa, kde nejvíce hrozil střet aut s chodci,“ řekl vracovský starosta.

Nižší rychlost by měla také snížit hlučnost. Tu v těchto dnech měří na pokyn hodonínské hygienické stanice akreditovaná laboratoř v Žarošicích, Archlebově, Strážovicích a Vlkoši. „Výsledky měření budou ale až na konci června,“ upozornila vedoucí stanice Jaroslava Švarcová.

Potěšující pro obyvatele bydlící nejblíže hlavním cestám je také informace, že Ředitelství silnic a dálnic připravuje ve vybraných objektech výměnu oken. Ta by měla lidem od nepříjemného hluku pomoct. Ve Vracově či Kyjově už jsou místa dokonce vytipovaná.

„Půjde ale jen o domy, které jsou bezprostředně u cesty, jako je tomu ve Bzenci například u konzerváren Pika,“ řekl bzenecký starosta.

Kromě zmíněné instalace navaděče na dálnici odvádí auta už více než týden také směrovka v Kyjově, která posílá auta směrem na Koryčany. Oslovení starostové ale zatím výrazné snížení dopravy díky tomuto opatření nezaznamenali.