„Stavbu stěny jsme rozdělili na tři etapy. V první dokončíme devadesát procent projektu. To bude do září. Zbývající dvě fáze počítají v průběhu tří let s rozšířením bariéry směrem k sídlišti Bažantnice,“ nastínil za Jihomoravskou armaturku Zdeněk Brázda jež má ve firmě na starosti investice a technologie.

V Bažantnici tak bude větší klid. Jak ale Hodonínský deník Rovnost na místě zjistil, tamní obyvatelé by raději vyřešili problém s šířícím se zápachem.

„Je to nesnesitelné. Kvůli tomu hroznému smradu si musím zavírat doma okna. V parném létu si nemůžu ani pořádně vyvětrat,“ postěžoval si Štefan Macek. O stavbě protihlukové stěny ani nevěděl.

Další oslovená Hodoňanka bydlící v Bažantnici Jana Konečná hluk ze slévárny ani nezaznamenala. „Přestěhovala jsem se sem z velkého města. Tam byl větší kravál než v Bažantnici,“ pousmála se Konečná. Další z oslovených obyvatelek přiznala, že ze slévárny se ozývá šramot. Jak ale řekla, jí osobně nevadí. Slyší jej jen v některé dny odpoledne a netrvá dlouho.

Miliony na filtry

Jihomoravská armaturka se podle slov Brázdy snaží unikající zápach ze slévárny vyřešit. „Doposud však nikdo nevymyslel seriózní technologii, která ho pohltí,“ argumentoval Brázda. Jak dodal, firma tento problém konzultuje s Vysokým učením technickým v Brně.

Kvůli nepříjemnému zápachu byli na místě nedávno i zástupci České inspekce životního prostředí. Žádné pochybení za strany armaturky ale nenašli.

Obyvatele Bažantnice ovšem trápí také prach. Jak řekl Brázda, několik lidí si v podniku kvůli tomu stěžovalo. „Upozorňovali ale na oranžový prach. Ten pochází z cihelny. Ten od nás je černo – šedý,“ bránil armaturku Brázda.

Jak připomněl, firma řeší tento problém už sedmnáct let. Každý rok nechává měnit filtry. „Investovali jsme do protiprachových zařízení více než devadesát milionů korun,“ řekl technolog. Upozornil také, že armaturka se pravidelně schází ze zástupci Občanského sdružení Hodonín – Sever. To v minulosti například bojovalo proti stavbě bioplynové stanice v Bažantnici.

Historie Jihomoravské armaturky sahá až do devatenáctého století. Nyní patří firma k největším zaměstnavatelům na Hodonínsku. Pracuje v ní na pět set lidí. Vyrábí armatury využitelné v průmyslu, elektrárnách nebo odpadních vodách. Hlavním sídlem společnosti je německý Mannheim. Od roku 2001 je největším výrobcem armatur na světě. Předchůdkyní Jihomoravské armaturky byl v Hodoníně státní podnik Sigma.