Jedno dítě a dva nově hospitalizované muže s virem prasečí chřipky zaznamenalo po uplynulém víkendu aktuálně infekční oddělení nemocnice v Kyjově.
„Na naše oddělení jsme přijali další dva pacienty s vysokými teplotami s podezřením na prasečí chřipku,“ uvedl v pondělí kolem poledne primář infekčního oddělení Josef Blažek. Aktuálně se teď v kyjovské nemocnici léčí dva pacienti, kteří jsou ve velmi závažném stavu. „Jedná se o muže a ženu. Jedna osoba je mladší a druhá střední generace,“ nechtěl blíže upřesnit Josef Blažek.

U závažného onemocnění, jakým prasečí chřipka podle primáře infekčního oddělení skutečně může být, přitom stále přibývají pacienti s komplikacemi.
„Ty jsou ve většině případů plicní. Většinou jde ale o mnohočetné poškození organismu,“ zdůraznil Blažek.
Pacienty přitom kyjovská nemocnice hospitalizuje plošně z celého okresu. „Vím o tom, že u nás leží také jeden chlapec z Hodonínska,“ upřesnil primář infekčního oddělení, který také uvedl, že většina léčených pacientů byli dosud mladí muži ve věkové hranici kolem pětadvaceti až třiceti let.

Podle Blažka se ale nedá říci, že by virus napadal jedince vystavené enormní fyzické zátěži. „Pravdou ale je, že se věková hranice nakažených posouvá směrem dolů,“ řekl primář Blažek. Jak uvedl, o očkování proti prasečí chřipce výrazný zájem není. Jedním z důvodů je ten, že vakcína není uvolněná do prodeje.

„Zatím se očkují lidé pracující v nemocnici a pacienti po transplantacích,“ vysvětlil. Přitom primář očekává, že se vlna prasečí chřipky potáhne ještě příští tři až šest měsíců. Rozeznat ale tento virus od běžné sezonní chřipky je téměř nemožné. Příznaky jsou totiž zcela totožné.

„Nakažený má vysoké teploty, může mít průjem, suchý dráždivý kašel, bolesti kloubů a svalů,“ vyjmenoval Blažek. Laboratorním restům jsou přitom podrobovány pouze vzorky pacientů, u kterých má onemocnění chřipky závažný průběh.

„Jedno negativní vyšetření stojí totiž zdravotní pojišťovnu dva tisíce korun. Pozitivní dokonce devět tisíc,“ potvrdil kromě Blažka z kyjovské nemocnice také vedoucí epidemiologického oddělení krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje, územního pracoviště Hodonín, Libor Šmíd. Podle něho se na okrese prasečí chřipka potvrdila zatím v devíti případech. Potvrdil také to, že jí v Kyjově podlehl devatenáctiletý mladík.

„Co se týká klasických respiračních onemocnění, okres Hodonín se za minulý týden drží těsně pod hranicí epidemie, tedy dvou tisíc nemocných na sto tisíc obyvatel,“ upřesnil Šmíd. Vzhledem k počasí a blížícím se svátkům by se jejich počet mohl podle jeho odhadů i nadále snižovat. Prasečí chřipka se zatím vyhýbá Nemocnici TGM v Hodoníně.

„Dosud jsme nehospitalizovali jediného pacienta. Ambulantní pacient, který k nám přišel před čtrnácti dny, je již zcela v pořádku,“ uklidnila náměstkyně pro zdravotní péči hodonínské nemocnice Věra Dostálová.