O tu se dělí se svými kamarády nejen na jižní Moravě ale také už pět let v Srbsku, kam i letos přijedou instalovat ptačí budky. „Začátky Brontosaura jsou u nás spojené s působením učitele Stanislava Kalužíka, který nás ve škole učil přírodopis. Přitáhlo nás jeho charisma a v roce 2007 jsme založili klub Brontosaura, prostě se sešla parta dobrých lidí,“ zavzpomínal předseda čejkovických brontosaurů Petr Hájek.

Díky obci mohli také bývalé jesle zvelebit a především proměnit na klubovnu. „Když jsme byli malí, tak jsme tady dokonce vyrůstali,“ pousmál se předseda.

Hlavní akcí roku je pro čejkovické Brontosaury tradičně Den Země, do kterého se o víkendu zapojili už po desáté. „Zúčastnilo se nás šedesát, vyčistili jsme zhruba sto metrů mezi a naplnili jsme tak deset velkých pytlů starými plastovými lahvemi, plechovkami či dráty z vinohradů,“ přiblížil Hájek s tím, že následně sázeli bylinky ve školní zahradě.

Na léto také připravují příměstský tábor pro děti od první do čtvrté třídy. Další lákadlem jsou divadelní představení. Jedním z nich o víkendu potěšili příchozí brontosauří kamarádi z brněnského Divadla Líšeň. „Hráli jsme tady Sávitrí, a to znovu asi po deseti letech, kdy jsme sem přijeli poprvé. Bylo nám velkým potěšením, že jsme tady mohli tento příběh na motivy staroindické báje zahrát i při tomto výročí,“ řekl technický ředitel líšeňského divadla Luděk Vémola.

Víkendové oslavy ale patřily především dětem, které se kromě úklidu bavily také na mistrovství Čejkovic v kuličkách, ekologickými hrami či přemalbou trabanta na zeleno.

Oslavy deseti let budou pokračovat i v září, a potěší i plnoleté příznivce čejkovických brontosaurů. „Pozveme také několik kapel, a chtěli bychom uvařit i vlastní výroční pivo,“ dodal hospodář Petr Gal.