Letošní, dvanáctý ročník festivalu, si při udílení cen pochválil předseda poroty Milam Strotzer. „Letos to bylo skutečně nejvýživnější a bylo co oceňovat. Celá divadelní přehlídka byla velmi pestrá, herci předvedli například detektivku, drama, muzikál, ale i pohádku," uvedl předseda porotců. Podotkl, že polovina všech představených her měla úroveň celonárodního divadla.

Čtyřdenní festival uzavřelo v sobotu dopoledne představení herců z Veverské Bítýšky. Divadlo Prkno předvedlo tragikomedii o ženách s názvem Zakázané uvolnění. Inscenace sklidila velký úspěch. „Bylo to odvázané a plné energie a přirozenosti. Mělo to zkrátka všechno, co by správné divadelní představení mělo mít," zhodnotila Nikol Širancová z opavského DS Šťěk, které se na festivalu objevilo už podesáté. Spokojená byla i s atmosférou festivalu. „Je taková pohodová. Sice je to soutěž, ale atmosféra je skvělá," řekla mladá žena.

V sobotu odpoledne se amatérští herci dočkali i divadelního workshopu. Nové informace divadelníkům předala vystudovaná herečka Michaela Doležalová. Seminář se týkal jevištního pohybu a řeči na jevišti. „Snad se poučíme a dozvíme se nové poznatky. Budeme vědět, kde přesně na jevišti stát i jak správně mluvit," řekl opavský herec Štěpán Fajkus, který zároveň přiznal malou nervozitu před vyhlášením výsledků.

Devět představení se podařilo shlédnout jednomu z členů hodonínského souboru Svatopluk. A jejich úroveň zhodnotil velmi kladně. „Úroveň rozhodně stoupá. Velmi mě překvapila letošní studentská přehlídka Mumraj!, který byl z mého pohledu hodně dobrý. Představení Hobblíku si stále drží svou vysokou úroveň," řekl Vladimír Jašek. Podle něj má stoupající úroveň i jeho domácí soubor. „Sice jsem nehrál, ale viděl jsem generálku, premiéru i tohle. A je to stále lepší, a to nejen proto, že jsem členem Svatopluku, smál se herec.

Mezi divadelníky měl i své favority. „Líbil se mi Dialog Brno a sobotní hra divadelníků z Veverské Bítýšky. Kdybych měl ale jednoho z nich vybrat, bude to zřejmě Dialog Brno," podotkl Jašek.

Kromě nominace a několik doporučení na Divadelní Piknik Volyně 2014 a Mladou scénu, celostátní přehlídku studentského divadla v Ústí nad Orlicí 2014, si herci odnesli i několik čestných uznání, a také cenu redakce, čajovny a cenu diváka.