Poslední v řadě je Rohatec. Po letošním zápisu do prvních tříd učitelé počítají se čtyřiatřiceti novými školáky. Tedy stejně jako loni pro ně otevřou dvě třídy. Jenže v současné budově školy pro ně není místo. „Pokud bychom je otevřeli za stávajícího stavu, museli bychom zrušit další odborné učebny. A to nepřichází v úvahu. Už loni jsme kvůli dvěma třídám prvňáků zrušili druhou počítačovou učebnu. Anglický jazyk pro první stupeň jsme museli přesunout do učebny pro výtvarnou výchovu," uvedl ředitel rohatecké základní školy Zbyněk Andrýsek.

Rohatečtí kromě příspěvku na plat učitele podali žádost o dotaci u resortu školství, mládeže a tělovýchovy v programu na zvýšení kapacity škol. „Rozšíření bylo naplánované již před deseti lety, když se stavěla jídelna a tělocvična. Na přístavbu tehdy už peníze nezbyly. Nyní čekáme, jestli nás ministerstvo podpoří, v rozpočtu jsme už vyčlenili šest milionů. Ve fasádě školy je dokonce nachystané místo pro připojovací krček," sdělil rohatecký starosta Jarmil Adamec. Ve dvoupodlažní přístavbě mají vzniknout dvě třídy, kabinet a prostory pro umístění inventáře a nástrojů pro výuku pracovní výchovy v dílnách.

Kromě toho už u rohatecké školy začala výstavba multifunkčního hřiště. „Jakmile práce skončí a vyroste i nová přístavba, bude mít škola evropské parametry," upozornil ředitel.

Sousedi v Ratíškovicích mají přístavbu už za sebou. Tu u Mateřské školy U Jazérka slavnostně otevřeli začátkem února. „Bude plně obsazená čtyřiadvaceti dětmi, které k nám nastoupí prvního března," upřesnila ředitelka instituce Eva Flajzarová. Nová dřevostavba vyrostla ve vyhledávané lokalitě obklopené borovicemi na konci Ratíškovic ve směru na Vacenovice.

Nedostatek volných míst pro děti v mateřské škole řešili v tomto školním roce také v Dolních Bojanovicích. Vznikla tam nová třída.

I když demografický vývoj v Hodoníně nevede k přelidnění a za poslední čtyři roky město přišlo o více než tři stovky obyvatel, přesto je v plánu obnova bývalé školky. V ulici Pravoslava Veselého má vzniknout odloučené pracoviště Mateřské školy Mozaika s kapacitou třiceti míst, která by zaplnily asi tříleté děti. Školka sídlila v budově, která už je částečně opravená, do roku 2003.

Pak sloužila soukromému vysokému školství. „Na rekonstrukci a rozšíření jsme požádali o dotaci, ale ještě není rozhodnuto, jestli ji získáme," informovala mluvčí hodonínské radnice Barbora Lahová. Předpokládané náklady na stavební úpravy činí téměř pět milionů korun, pětaosmdesát procent má pokrýt dotační podpora.