„Při příležitosti Masarykova úmrtí připravilo město Hodonín ve spolupráci s Masarykovou společností a Československou obcí legionářskou několik vzpomínkových akcí," uvedl hodonínský starosta Igor Taptič.

Na hodonínském náměstí 17. listopadu se tak v pátek
14. září uskuteční od 17.00 pietní akt s projevy a položením květinových darů. Toho se zúčastní i hodonínští Sokolové. „Samostatné akce nechystáme, ale pietního aktu se v sokolských krojích zúčastníme," sdělil starosta Tělocvičné jednoty Sokol Hodonín Kamil Vinklárek.

Hodinu po pietním aktu začíná v předsálí velkého sálu 
v budově Městského úřadu na Horních Valech vernisáž Armáda České republiky v obrazech od svého vzniku do současnosti. „Tato výstava, která vznikla ve spolupráci Generálního štábu Armády České republiky s Vojenským historickým ústavem a Odborem komunikace a propagace ministerstva obrany, je věnovaná vzniku, vývoji a současnému životu naší armády," uvedl Taptič.

Výstava mapuje moderní československé a české dějiny ve vojenské historii. Do popředí vystoupí bojiště první a druhé světové války jako byly Zborov, Doss Alto, Terron, Tobruk, Sokolovo, Dukla či Dankerque. K vidění budou ale lokality působení současné české armády v Afghánistánu, jako jsou Lógar, Uruzgán, Bagram či Fayzabád. Výstava bude přístupná v pracovních dnech od 8.00 do 17.00, a to až do 22. října. Vstup je zdarma.

Po vernisáži, od 19.00, následuje koncert Ne(jen) hovory s TGM zpěvačky mezzosopránistky Táni Janošové za klavírního doprovodu Jana Krále a s mluveným slovem Františka Trávníčka.

Hodonínské Masarykovo muzeum se do vzpomínkových akcí zapojí Dnem otevřených dveří. „Čtrnáctého září rádi přivítáme návštěvníky v Masarykovské expozici," zve na zámeček ředitelka Masarykova muzea Irena Chovančíková.

Na výročí naváže 5. a 6. listopadu v hodonínském sále Evropa již patnáctý ročník tradičních masarykovských seminářů, tentokrát pod názvem T.G. Masaryk a První republika. Reflexe a interpretace. „Už teď se přihlásila celá řada zajímavých referátů na mezinárodní úrovni. Kromě českých také slovinské a francouzské. Očekáváme také návštěvu z Bulharska a Německa," upozornila Chovančíková. Do Hodonína by měl dorazit například specialista na dějiny balkánských států Jan Rychlík či odbornice na českoněmecké vztahy Eva Hánová.

Období První republiky připomene i výstava Československé opevnění na jižní Moravě, která začíná ve výstavním sále hodonínské Evropy 8. listopadu.

Výročí úmrtí si připomenou i v obcích, kde Masaryk nějakou dobu žil. V Mutěnicích a Čejči položí vedení obcí květy k bustě či pamětní desce. V Čejkovicích, kde mají i domeček TGM, budou 
o akci na připomenutí úmrtí prvního československého prezidenta jednat na pondělním zasedání obecní rady.