„Tehdejšího rozhodnutí nelituji, zastupitelé i radní brali v té době každé pracovní místo jako úspěch. Město vykupovalo pozemky za 350 korun za metr od soukromníků, peníze na to půjčila firma, protože měla velký zájem tady stavět fabriku,“ připomněl místostarosta Ladislav Ambrozek.

Radnice následně parcely společnosti se sídlem v Českých Budějovicích prodala za 400 korun za metr pro výstavbu výrobního areálu. Ta je nyní prodává zpátky za 580 korun. „Nevím, proč by město mělo suplovat developera. Firma se snažila pozemky prodávat, ale byly pro lidi drahé, navíc se bude dodělávat zasíťování,“ upozornil zastupitel Ivo Knápek, který už minulosti navrhoval zpětný nákup do 400 korun za metr a ještě ponížený o státu vrácenou více než pětimilionovou dotaci na zasíťování.

Vedení radnice ale přistoupilo na vyšší cenu. „V záměrech, které tímto pozemkem chceme řešit, jsou nejen lokalita pro bydlení s desítkami nových parcel, po kterých je v Hodoníně hlad, ale v dlouhodobých výhledech počítáme, že pokud by v každém domku byli jen tři občané Hodonína a tak je to jedna a půl milionu korun na daňových příjmech,“ reagoval místostarosta.

Jinak situaci vidí předseda finančního výboru Ján Lahvička. „Změna ceny je obrovská. Vadí mi, že se má celý Hodonín složit na pozemky těm nejbohatším, kteří si je pak budou moct koupit,“ uvedl Lahvička.

Zajímavé je také to, že znalecké posudky prodávaných více než osmdesáti tisíc metrů čtverečních se výrazně liší. Ten z října 2015 odhadl hodnotu na třiatřicet milionů, za rok už tržní cena přesáhla padesát milionů korun.

Ocenění dalších nákladů na zasíťování šlo opačným směrem, z osmačtyřiceti milionů na necelých dvaatřicet milionů korun. „Je vyčleněná i položka na vynětí z půdního fondu, takže kupujeme částečně zasíťovanou ornou půdu. Její cena se v okolí pohybuje mezi deseti až dvaceti korunami za metr, někde i padesát,“ upozornil Knápek.

Nakonec zastupitelé na posledním jednání kupní smlouvu neschválili. Chyběl jeden hlas.