Nová koalice složená z ČSSD, Nezávislých, Změny, KDU–ČSL a TOP 09 už má také jasno, koho na dnešním ustavujícím zastupitelstvu navrhne na posty místostarostů.

„S koaličními partnery jsme se dohodli, že na funkci šéfa radnice navrhneme našeho lídra Jiřího Mráku a jeho zástupci na radnici budou Igor Taptič z Nezávislých a lidovec Ladislav Ambrozek,“ informoval šéf hodonínských sociálních demokratů a zastupitel Roman Sedlačík. Jak doplnil, tři místa v radě si vyjednali ČSSD a Nezávislí. Po jednom křesle získá Změna, KDU–ČSL a TOP 09.

K podepsání koaliční smlouvy mělo podle vyjádření Jiřího Mráky dojít v pondělí večer nebo ji strany podepíší dnes. „Musíme se ještě navzájem dohodnout na tom, jaké kompetence budou mít jednotliví lidé ve vedení města,“ vysvětlil Mráka. Podle vyjádření budoucího místostarosty Igora Taptiče byla za současného rozložení politických sil v Hodoníně tato varianta pro Nezávislé nejpřijatelnější. „Máme důstojné zastoupení v radě města. Za nynější situace jsme spokojení,“ řekl Taptič.

Nová koalice tak vystavila červenou ODS a její lídryni, dosavadní starostce Milaně Grauové. Na křeslo šéfa radnice jí nepomohly ani hlasy voličů, kterých získala co by kandidátka do zastupitelstva absolutně nejvíce.

Grauová se ovšem může vrátit na pozici vedoucí odboru rozvoje města, ale pod podmínkou, že se vzdá místa v zastupitelstvu. Zákon o volbách do obecních zastupitelstev totiž tuto kumulaci funkcí neumožňuje. Grauová ale zatím nemá jasno, jakou funkci si vybere. „Jistě, že jsem o tom přemýšlela, ale v tuto chvíli ještě nejsem rozhodnutá,“ svěřila se. Prvním náhradníkem na post zastupitele za občanské demokraty je Jiří Vincenc, který společně s Grauovou a Antonem Ivánkem byl součástí vyjednávacího týmu strany.

Místa v řadách opozice mají pravděpodobně jisté i komunisté. Přitom se jako jedna z možných variant jevila v průběhu povolebních vyjednávání koalice složená z ČSSD, Nezávislých a KSČM.

„Ještě minulý týden jsme opravdu jednali jako tato trojkoalice. Z vyjednávání jsem měla ze začátku dobrý pocit. Nakonec se ale tato varianta zvrtla. Víc k tomu neřeknu,“ odvětila lídryně komunistů a zastupitelka Martina Milerová.

Pravděpodobné složení vedení radnice

Starosta:

Mgr. Jiří Mráka (ČSSD)

Místostarostové:

Mgr. Igor Taptič (Nezávislí),

Mgr. Ladislav Ambrozek (KDU–ČSL)

Rada města:

Mgr. Jiří Mráka (ČSSD)

Mgr. Jiří Janda (ČSSD)

Roman Sedlačík (ČSSD)

Mgr. Igor Taptič (Nezávislí)

MUDr. Milan Třeštík (Nezávislí)

Mgr. Eva Dřímalová (Nezávislí)

MuDr. Jiří Kubrický (Změna)

Mgr. Ladislav Ambrozek (KDU–ČSL)

Mgr. Petr Srnec (TOP 09)