Co se to zase děje na Národní třídě, proč je opět rozkopaný chodník a proč nefungují semafory na nejvytíženější světelné křižovatce v centru, se v těchto dnech ptají řidiči i obyvatelé Hodonína. Důvodem je rozsáhlá oprava za téměř tři miliony korun.

Zastaralá a dosluhující křižovatka ulic Štefánikovy, Velkomoravské a Národní třídy ze sedmdesátých let je totiž v mnoha směrech za zenitem své životnosti i funkčnosti. Na konci rekonstrukce by měla být živá spojnice cest s evropskými parametry.

„S opravami město začalo šestého dubna. Pokud vše půjde tak, jak má, bude provoz v centru na vytížené křižovatce opět řídit světelná signalizace během dvou, maximálně tří týdnů,“ ujistil šéf odboru údržby a investic hodonínské radnice Jiří Štukavec.

Právě v těchto dnech se podle něho pod chodník pokládají kabely světelné signalizace mezi stávajícím řadičem křižovatky, ke kterému firma dodá moderní hardware, semafory s indukčními smyčkami. Ty už jsou podle Štukavce z větší části položeny.

„V této chvíli jsou už demontovány stožáry světelné signalizace a chystají se nové základové patky,“ vyjmenoval alespoň něco z toho, co zhotovitel zakázky musí podle projektu dodržet.

Protože je světelné signalizační zařízení zcela vyřazeno z provozu, dopravní situaci v místě usměrňují pouze dopravní značky. „Hlavní ulicí je přitom Štefánikova – Velkomoravská,“ vysvětlil Štukavec, jehož odbor za opravu křižovatky zodpovídá.

Jak šéf odboru dále upozornil, je také možné, že se někdy v průběhu dne na dvě až tři hodiny objeví v inkriminovaném místě také krátkodobé omezení.

„Do stávajícího povrchu silnice musí totiž před křižovatkou i desítky metrů od ní firma vyfrézovat drážku pro indukční smyčku a poté i spáru zaplnit,“ žádá Štukavec řidiče o pochopení. Zvýšený dohled v místě pomáhá vykonávat v případě potřeby, a to zejména v dopravní špičce, státní i městská policie.

„Zatím jsme vážnější dopravní komplikace v souvislosti se ztíženou situací v centru řešit nemuseli. Řidiči jsou ukáznění. Respektují a dodržují dopravní značení,“ uvedl mluvčí Policie České republiky Petr Zámečník.

O větších problémech, dopravních komplikacích či stížnostech občanů neví ani místostarostka Hodonína Anna Matějková. „Aby mohli lidé bezpečně přecházet, nechali jsme zhruba v polovině Národní třídy mezi prodejnou Baťa a křižovatkou v předstihu nakreslit další přechod pro chodce,“ uvedla opatření města ke zvýšení bezpečnosti v místě rozsáhlé rekonstrukce Matějková.

Přechody na křižovatce jsou totiž také uzavřené. „Vím, že se Hodoňané chytají za hlavu, že pořád rozkopáváme střed města. Nová křižovatka bude ale mnohem bezpečnější a propustnější. Po skončení její opravy nastoupí ihned firma, která dokončí dodláždění náměstíčka,“ ujistila ještě místostarostka.