Vedení radnice i kvůli ekonomickým dopadům koronavirové pandemie muselo změnit letošní rozpočet. Lidé v Hodoníně se musí smířit s tím, že až v příštím roce začnou rozsáhlé opravy bytového komplexu Pastelky I i úprava části třídy Dukelských hrdinů.

Hodonínský rozpočet
• příjmy: 560 milionů korun
• výdaje: 739 milionů korun
• schodek v rozpočtu v květnu: 179 milionů korun
• schodek v rozpočtu v únoru: 103 milionů korun
• schodek v návrhu rozpočtu: 88 milionů korun
• krytí: přebytkem hospodaření z minulých let
zdroj: MěÚ Hodonín

Městská kasa zřejmě přijde o rezervu vytvořenou v minulých letech. „O 55,4 milionů korun snižujeme na základě dopadů koronavirové krize příjmy, zejména daňové,“ upozornil místostarosta a garant městských financí Ladislav Ambrozek.

Kromě peněz od státu, z nichž půjde pětadvacet milionů na bonusy podnikatelů, ale Hodonínští přicházejí i o miliony z hazardu, snížení nájemného nebo dočasného zrušení parkovného. „Dopady se ještě budou v nejbližších měsících sčítat,“ doplnil lidovecký místostarosta.

To, co se radnici podařilo v minulých letech ušetřit, nestačí. Výdaje města se totiž zvýšily i o mimořádnou půjčku lázním. „Současný režim umožňuje provoz jen na třicet až čtyřicet procent,“ uvedl jednatel lázní Milan Sýkora s tím, že na pokoji tak kvůli současným omezením může být jen jeden pacient.

Zastupitelé tak tento týden půjčili lázním bezúročně patnáct milionů korun. „Ty se převádějí z našeho portfolia, aktuálně z termínovaných vkladů,“ přiblížil místostarosta.

Opoziční komunisté předpokládali, že nejdříve dojde k revizi dotačních titulů, což udělal také kraj. „Neznamená to, že by se tyto programy měly zcela stopnout. Mám velkou obavu, že stát městům nějak výrazně nepomůže, protože nemá odkud,“ předeslal komunistický zastupitel Jan Navrátil.

Kromě městských lázní ale volení zástupci pomohli v krizi i místním druholigovým hokejistům a házenkářkám v nejvyšší soutěži. Schválili jim totiž už nyní druhou splátku dotace na tento rok.

Naopak zastupitelé za opoziční Změnu by rádi ušetřili na některých novinkách, jako jsou například lávka přes státní silnici I/55 či odstranění bufetu v zoo za sedm set tisíc korun. „Nevynakládal bych tři miliony korun na kluziště,“ ukázal na další investici lídr Změny Vítězslav Krabička. Více peněz by směřoval na zajištění domů v nestabilním podloží Bažantnice.

Ředitel Okresní hospodářské komory Michal Švagerka doufá, že obce kvůli dočasnému snížení rozpočtů nebudou dělat škrty. „Naopak, když ČNB snížila úrokové sazby, tak by si obce měly půjčit a investovat, aby pomohly rozjet ekonomiku,“ dodal ekonom.