„Tento čestný titul symbolizuje, jak velmi si město Hodonín váží vynikajících výsledků, kterých Vítězslav Veselý dosáhl ve své sportovní kariéře. Zejména v letošním roce, kdy se stal mistrem světa," říká při předání zaskleného ocenění hodonínská starostka Milana Grauová.

Hodonínský rodák po vyjmenování úspěchů místostarostou Vojtěchem Salajkou čestné občanství přijímá. „Velmi si jej vážím a moc za něj děkuji. Je to strašně milé. Jde o projev úcty, že si váží mých úspěchů. Ač by se zdálo, že takové ocenění dostávají lidé trošku starší na sklonku kariéry, tak doufám, že u mě tomu tak není. A že ještě nějaký úspěch přidám," odpovídá odchovanec hodonínské atletiky.

Potom zaplněné Kino Svět ovládá debata. Tu odstartuje dotazem a dárkem v podobně oštěpu atletický veterán Zdeněk Dřímal.

Ale Veselého se ptají především děti. Vyzvídají, co se dá. Jaké má auto, co dělá ve volném čase, jaké měl zranění, kdy začal s atletikou, jakou má rád hudbu. Také který sport rád nemá, jaké měl ve škole známky, jestli má přítelkyni, kdy ukončí kariéru a čím chce být poté.

Chtěl být archeologem

Oštěpař s úsměvem odpovídá na každou z nich. „Asi ve druhé třídě jsem chtěl být archeologem, ale pak mě tato myšlenka opustila," svěřuje se jeden z mála českých mistrů světa v atletice.

Přítomní se ale nedozvídají jen to, ale i že si pamatuje první triumf v běhu na pět set metrů, který se mu podařil ještě v přípravce ve Vacenovicích. Ale i to, že opice při soustředění v Jihoafrické republice umí ukradnout z batohu svačinu a že s bývalým světovým rekordmanem a současným trenérem Janem Železným rybaří. „A jak se cítíte mezi lidmi? Jako významná osobnost, nebo obyčejný člověk?" ptá se jeden ze žáčků. „Vždyť jenom házím oštěpem, co to je…" odpovídá skromně světový šampión.

Také on něco přiváží do Hodonína. Zlatý dres z mistrovství světa v Moskvě. „Půjde na výstavku do školy," vysvětluje hodonínský pedagog a trenér Antonín Slezák.

Nejen on se nechává fotit se svým bývalým svěřencem. Přichází totiž desítky současných i budoucích malých sportovců, kteří také chtějí snímek s Vítězslavem Veselým nebo alespoň jeho podpis. Jeden ze zájemců dokonce na bundu. „Sportovci chtějí do tréninkového deníku a holky na tělo. Mám dlouhé jméno, ale ruka vydržela," usmívá se Veselý.