Ta se do komunální politiky dostala mimo jiné kvůli podpisové akci proti parkovišti v Jánošíkově ulici, kdy se stala členkou petičního výboru pro zachování tamního parku. „Byl to jeden z bodů, proč jsem kandidovala. Jako zastupitelka toho budu moci pro město i lidi v něm udělat daleko víc než bezejmenný člověk, který to má velice těžké," svěřila se dvaačtyřicetiletá angličtinářka, jež v tomto volebním období působí také v komisi rady pro životní prostředí a udržitelný rozvoj.

Podporuje už zaběhlá veřejná fóra, při nichž mohou zájemci diskutovat o plánech rozvoje města. „Jde o perfektní nástroj. Jen je škoda, že jej lidé více nevyužívají. Možná je i částečně odradilo to, že mezi prioritami už dvakrát zvítězilo zachování parku, a vedení radnice přesto chtělo místo něj postavit parkoviště," uvedla Stahalová.

I proto hned při svém prvním jednání hlasovala pro odvolání starostky. „Zastávaly jsme naprosto rozdílné názory," řekla nová opoziční zastupitelka s tím, že přijímá od lidí v Hodoníně další podněty pro zachování zeleně. „Mají zájem mít město hezké a je pro ně důležité, v jakých podmínkách žijí. Domnívám se, že ani turisté k nám nejezdí kvůli parkovištím. Parky lákadlem jsou," je přesvědčená Stahalová.

Druhým nováčkem je sedmačtyřicetiletý analytik a také ironman Karel Balga. Loni urazil tři sta pětačtyřicet kilometrů za devětasedmdesát hodin a osmnáct minut při běhu od Tater k Dunaji. V bratislavském cíli utvořil rekord trati. A letos v listopadu usedl poprvé do zastupitelské lavice. „Komunální politika nebyla mým rozhodnutím. Cítil jsem, především kvůli svým dětem a lidem, na kterých mi záleží, že zůstat lhostejný je minimálně špatný příklad," přiblížil cestu na kandidátku hodonínský programátor.

Také on má za sebou již první hlasování, které mělo vliv na složení vedení města. „Budu rád, když se konečně na radnici začne hrát tak, aby měli občané možnost vidět nám do karet. Aby kohokoliv z nás mohli odvolat, stejně jako se odvoláváme my navzájem, je bohužel zatím jen zbožným přáním," posteskl si Balga.