K rozšíření počtu místostarostů vedly vedení radnice okolnosti související se zdravotním stavem prvního místostarosty Ladislava Ambrozka, který prodělal náročnou operaci zhoubného nádoru a pokračuje v léčbě. „O rozšíření týmu jsme debatovali už déle, možná dva měsíce, kdy bylo jasné, že můj návrat do plné kondice nebude úplně rychlý. Všichni jsme pociťovali, že není všechno zvládané tak, jak by bylo potřeba. Chyběla i moje osobní účast na některých schůzkách. Když jsem zjistil, že budu mít ještě další půlroční chemoterapii, ježdění na kontroly do Brna, možná i do Prahy, tak jsme se dohodli, že je už nutné posílení týmu,“ přiblížil Ladislav Ambrozek, místostarosta a lídr druhého nejsilnějšího koaličního partnera Pozitivně pro Hodonín. Za sdružení se do zastupitelstva dostala pětice lidoveckých kandidátů.

O možnosti tří místostarostů ale podle něj přemýšleli už po volbách. „Dřív byli tři místostarostové na plný úvazek, k tomu ještě starosta. Nyní máme de facto placené 2,3 lidi. Říkali jsme, pokud to nebude stačit, tak by se ještě někdo dovolil. Byla i řeč o tom, že by to byl někdo z Hnutí Pro Hodonín,“ připomněl Ambrozek.

Ten už se také zúčastnil posledního zastupitelstva i jednání dobrovolného svazku obcí. „Ale ještě to není na plný plyn,“ přiznal první místostarosta. I proto se ještě bude jednat o přerozdělení některých jeho kompetencí. Zůstat by mu však měla ekonomika a finance, zeleň, školství a sociální věci.

Nový místostarosta Ondřej Fialík byl doposud radním, v jehož gesci byla městská sportoviště. Radním jej zastupitelé poprvé zvolili v listopadu 2015. Post v městské radě obhájil i po posledních volbách. Před několika týdny se vzdal funkce místostarosty hodonínského Sokola.

Vládnoucí koalice v Hodoníně má těsnou většinu šestnácti hlasů. Osm z nich má Hnutí Pro Hodonín, pět Pozitivně pro Hodonín a zbývají tři koaliční zastupitele navrhli na kandidátku Svobodní.