Třiadvacet. Přesně tolika hlasy schválili včera večer zastupitelé Hodonína rozpočet pro rok 2014. Městu tak skončilo několik týdnů nejistoty. Od ledna totiž spravovalo své finance v rozpočtovém provizoriu a nemohlo proplatit některé dotace. Oproti návrhu rozpočtu, který zastupitelé schvalovali v prosinci, se však ten lednový dočkal několika změn.

„Snížili jsme rozpočtový schodek zhruba o čtyři miliony korun, a to na 73 milionů. Také došlo k poměrně výraznému navýšení daňových příjmů. Do výdajů je zapracovaná například i dotace na rozšíření oddělení sociálně-právní ochrany dětí. Upravená je také částka převáděného přebytku minulých let tak, aby odpovídal a dorovnával rozpočtovaný schodek," poukázal na poslední změny vedoucí hodonínského odboru ekonomiky a financí Marián Maňák.

Hodonín tak letos počítá s výdaji ve výši 560 milionů. Příjmy pak budou necelých 487 milionů.

Lepší komunikace

Podle starostky města Milany Grauové (nezařazená) stojí za schválením především lepší komunikace. „Byla intenzívnější. Možná jsme na podzim vycházeli ze špatných domněnek, které jsme si vysvětlili," uvedla Grauová.

Postoj tak změnili například sociální demokraté, kteří na prosincovém zastupitelstvu nesouhlasili s dalším zadlužováním města.

„Měli jsme problém jak s tímto bodem, tak i s dalším navyšováním investičních akcí. I proto jsme veřejně vedení žádali o jejich snížení," řekl bývalý starosta a předseda zastupitelského klubu ČSSD Jiří Mráka s tím, že jeho strana návrh podpoří.

Lidovec Ladislav Ambrozek také zmínil lepší komunikaci. Zároveň však požadoval, aby zastupitelé do konce února dostali přehled toho, jak jsou investiční akce města připravené. „Je to hlavně proto, abychom měli představu, kdy bude která akce realizovaná. Lidé se na nás obracejí a ptají se na to," řekl.

Úpravy rozpočtu pro letošní rok se podle Maňáka týkají například snížení položky na nákup akcií společnosti Vodovodů a kanalizací ze dvanácti na jedenáct a půl milionu korun nebo snížení částky na projektovou dokumentaci pro rekonstrukci hodonínského domu kultury z více než dvou milionů na milion a půl.

„Naopak jsme zařadili zcela novou akci za sedm milionů korun, kterou je silnice v Jánošíkově ulici. Navýšili jsme pak položku na vytvoření parkovacích ploch v Brandlově ulici na milion tři sta tisíc korun," vyjmenoval Maňák.

Mezi největší investiční akce roku 2014 patří nový pavilon v hodonínských lázních za přibližně sto dvacet milionů korun. Čtyřicet procent částky má pokrýt dotace.

Hodonínští zastupitelé schválili v úterý večer také rozpočtový výhled na roky 2014 až 2017, a to až na druhý pokus. Podle vedoucího odboru ekonomiky a financí tímto krokem mělo město splnit zákonnou podmínku.