„Věřím ale, že z ní dostane většinu. Předpokládám šedesát až osmdesát procent,“ sdělil vedoucí ekonomického odboru Marian Maňák.
Posun by podle něj mohl nastat v červnu, kdy se rozhodne o tom, kdo a jakým způsobem začne řešit pohledávky. Citelnou ztrátou je zejména 92 milionů, s nimiž Hodonín počítal v letošním rozpočtu. Pro představu: kompletní oprava Měšťanské ulice v loňském roce stála zhruba 26 milionů, na téměř stejnou částku vyšla i lávka překlenující silnici I/55 u zoo. Zadržované peníze by pokryly také chystanou potornádovou opravu Základní školy u Červených domků.
Podle místostarosty Petra Buráně přesto zatím v chystaných investicích není nutné škrtat. „Zřejmě použijeme například peníze navíc ze stavebního fondu,“ řekl. Suma ale nečekanou díru v hospodaření nevykryje.
Hodonín se Sberbank spolupracoval dlouhodobě, běžné účty tam měl ještě když se jmenovala Volksbank, tedy už před rokem 2013. Tři spořící účty, na nichž jsou nyní blokované peníze, pak město zakládalo v letech 2016 až 2020. Celkem mělo u banky 180 milionů, třetinu se už podařilo získat. U zbytku se komplikací stala měsíční výpovědní lhůta. Zákonné pojištění se na tak vysoké vklady nevztahuje.
Sberbank se dostala do problémů poté, co Rusko vojensky napadlo sousední Ukrajinu. Reakcí se staly masivní ekonomické sankce, které dopadly právě i na tuto bankovní společnost. Česká národní banka zahájila proces k odebrání licence, bez níž nelze na českém trhu fungovat.
„Následovat bude buď likvidace, nebo insolvenční řízení. Při likvidaci jsou věřitelé uspokojování poměrně, v insolvenčním řízení dle priority dané zákonem. Likvidátor začne zpeněžovat majetek Sberbank CZ a postupně uspokojovat věřitele,“ informovala mluvčí České národní banky Markéta Fišerová.
Kdy dojde k dovršení procesu odebrání licence, není zatím jasné.