Trpělivost a nervy ze železa. Tím se museli po dlouhou řadu měsíců denně obrňovat řidiči či cyklisté projíždějící okresním městem. Dostat se z jednoho konce na druhý byl totiž mnohdy téměř nadlidský výkon.

O parkování v centru ani nemluvě. Pondělním podvečerem hektická dopravní situace v Hodoníně skončila. Přeplněné křižovatky jsou, jak se zdá, minulostí. Průjezd městem je zase plynulý.

„Firma dokončila stavební práce na kruhovém objezdu u Arkusu o čtrnáct dnů dříve a předala stavbu městu. Nový kruhový objezd v Měšťanské ulici za dvacet a půl milionu korun je tak konečně průjezdný a s ním i celý průtah Hodonínem. Dopravní omezení skončila,“ oznámila místostarostka Hodonína Anna Matějková.

Pěší zóna Dolní Valy, kterou mohla auta v období uzavírek projíždět, je tak opět zónou pro pěší. Zatím zde hlídkují policisté, aby sem řidiči po tříměsíční objížďce automaticky neodbočili.

I když komunikace jsou hotové a z ulic zmizely omezující dopravní značky, stavební práce zatím nekončí. „U Arkusu se ještě bude rozšiřovat parkoviště, cyklostezka vedoucí ke hřbitovu a součástí stavby je i nový mikroblok chodníků,“ řekla Matějková. Řidiče už tyto práce ale omezovat nebudou.

Do 30.května bude podle místostarostky Matějkové dokončena i výsadba kruhové křižovatky, které bude dominovat Úprkova socha Hajníka. „Nový kruhový objezd ukazuje, že lze vyřešit i takovou dopravní komplikaci, jakou je spleť ulic v jeho okolí. Doprava se tím velmi zklidnila,“ je přesvědčena.

Poněkud nepříjemná byla výstavba kruháče pro obchodníky, kterým změť objížděk a nemožnost parkování způsobila odliv zákazníků. „Propad tržeb u nás činí zhruba sedmnáct procent,“ posteskl si Petr Fojtík z jedné z prodejen v Měšťanské ulici.

Starosta Hodonína Lubomír Šimeček je přesvědčen, že se pondělním podvečerem výrazně zlepšila průjezdnost městem. A konečně se odstranily nebezpečné křižovatky. Čtyři kruhové objezdy na průtahu městem dopravu podle starosty jednoznačně zklidnily. Navíc má ještě jednu dobrou zprávu. „V nejbližší době dojde k vyhlášení městské zóny. Kamiony nebudeme do města vůbec vpouštět. Nyní už zadáváme firmě výrobu dopravního značení,“ sdělil informaci, na kterou netrpělivě čekají obyvatelé centra. Jak starosta dále ujistil, snahou města je vyhlásit městskou zónu co nejrychleji.

Mluvčí hodonínské policie Petr Zámečník předpokládá, že ke zklidnění dopravy skutečně dojde. Zejména na dříve ucpaných křižovatkách. „Docházelo k nedobrždění či nedodržení vzdálenosti mezi jednotlivými vozidly stojícími na křižovatkách, a tím i k drobným, i když poměrně častým kolizím,“ uvedl Zámečník.

Až do konce května bude podle místostarostky Matějkové trvat ještě objížďka v ulici Komenského u gymnázia. Z důvodu opravy kanalizace se také krátkodobě uzavře ulice Marxova. Žádné větší investice a s tím spojené uzávěrky páteřních komunikací už prý ale letos na hodonínských silnicích nehrozí.