Vážení čtenáři, hlasujte v anketě v pravém sloupci

„Nebylo to stoprocentní rozhodnutí městské rady. Já jsem například vlajku vyvěsit chtěl,“ uvedl radní za Změnu Vítězslav Krabička.

Proti vyvěšení tibetské vlajky hlasoval radní za KSČM Ján Lahvička. „Připadá mně to jako jednostranná akce. To bychom mohli vyvěšovat vlajku pro kohokoliv. Nemá to ale s komunismem nebo s čímkoliv jiným nic společného,“ zdůvodnil Lahvička a dodal, že roli v rozhodování sehrálo i obchodování mezi Čínou a Českou republikou. Ještě za minulého vedení hodonínská radnice vlajku Tibetu vyvěšovala.

Pokračují v tradici

Symbolicky letos podpoří Tibet Kyjov. Podle místostarosty Antonína Kuchaře ze Sedmadvacítky nezávislých je vyvěšení vlajky na kyjovské radnici už několikaletou tradicí.

Ke Kyjovu se chce letos opět připojit i Veselí nad Moravou. „Vlajku už vyvěšujeme několik let. Pamatuji si, že jsem ji asi před pěti lety dával na radnici společně s kolegyní. Policie ji posléze sundala na popud jednoho pána,“ zavzpomínal veselský starosta a občanský demokrat Miloš Kozumplík.

Tibetskou vlajku vyvěšují radnice, instituce i lidé na své domy vždy desátého března jako vzpomínku na povstání ve Lhase proti čínské okupaci. V letošním roce už do této vzpoury, při které zemřelo několik desítek tisíc okupantů, uplyne dvaapadesát let. První česká města se k akci Podpora pro Tibet připojila v roce 1996.