Málo pracovních míst je podle starostky Hodonína Milany Grauové jen jedním z problémů. Chybějí totiž také volné pozemky pro stavbu domů. „V okolí nemáme žádnou volnou plochu. Téměř na každém území kolem města je nějaký problém, jde třeba o povodňovou nebo o chráněnou oblast. Možnosti jsou ale například ve velkých kasárnách," sdělila starostka.

V Hodoníně klesá počet obyvatel od roku 1990. Hned po revoluci odešlo z okresního města více než tři tisíce lidí, v roce 1989 jich tam přitom žilo 33 927. Dnes už je toto číslo dokonce téměř o devět tisíc menší.

O desítky klesá také porodnost. A výhled do budoucna neslibuje zlepšení. „K počtu obyvatel, který tu byl před dvaceti lety, se už zřejmě nepřiblížíme. I kdyby lidé, kteří z města odcházejí, zůstali, nesvědčí nám demografická situace. Rodí se stále méně dětí," vyjádřila se Grauová.

S malým počtem novorozenců a nedostatkem stavebních parcel se potýká i Veselí nad Moravou. Lidé se často stěhují a začínají stavět v okolních vesnicích, třeba v Kozojídkách nebo Hroznové Lhotě. „Problém s úbytkem obyvatel nás trápí už od počátku devadesátých let. Stejně tak malá porodnost. Zatímco v sedmdesátých letech se u nás rodilo kolem tří set dětí, v současnosti je to asi třetina," přiblížil místostarosta Veselí Petr Kolář.

Řešení? Podle něj rozvíjet možnosti pro bydlení a zajistit dostatek míst pro stavbu rodinných domů. „Nyní nabízíme parcely na náměstí 24. dubna. Zpracováváme také regulační plán, který má upřesnit podmínky pro budoucí bydlení v lokalitě Západní Hutník," nastínil varianty Kolář.

Naopak Kyjov se v letošním roce může pochlubit vyšším číslem, než měl loni. Rozdíl mezi prvním lednem letošního a minulého roku je 120 lidí. Za tu dobu se narodilo 106 nových obyvatel města. „Důvodem meziročního mírného nárůstu není vyšší porodnost, ale spíše nižší míra odstěhování. Co se práce týče, tak nemocnice je největším zaměstnavatelem okresu, výborně fungují sklárny a šroubárny," uvedl kyjovský starosta František Lukl.

Oproti roku 2012 je však lidí v Kyjově stále méně. Lukl uznal, že příležitostí pro mladé město a ani celý region moc nenabízí. „Vysokoškoláci nacházejí zaměstnání například v Brně, v dnešní době už však dojíždění není nic neobvyklého," řekl starosta. Jak zároveň doplnil, za stěhování lidí pryč z města může například i vysoká cena nájmů u bytů.