Rok 2030 není v memorandu uvedený náhodně. „Skupina ČEZ přijala rozhodnutí, že bude utlumovat tepelné zdroje do roku 2030 a jde tomu napřed. ČEZ Teplárenská bude zajišťovat zdroje nové,“ uvedl před hodonínským zastupitelstvem Rostislav Díža, od července nový předseda představenstva ČEZ Teplárenské.

Právě ta je vlastníkem a provozovatelem rozvodného zařízení centrálního zásobování teplem z hodonínské elektrárny, a to ve městě vytápí šest tisíc domácností. Jak ho doplnila místopředsedkyně Šárka Vinklerová, cílem jejich společnosti je zajistit dlouhodobé dodávky tepla pro tuto lokalitu. „Jsme připravení už v průběhu spolupráce do roku 2030 na programy, které budou přispívat k úsporám, a to nejenom elektřiny a tepla. Chceme zvyšovat velikost dodávek tím, že budeme nabízet těm, kteří dneska nejsou připojeni, podmínky v takovém rozsahu, aby se připojili k centrálnímu zásobování teplem,“ řekla Vinklerová.

Elektrárna v Hodoníně má nové chlazení.
VIDEO: Nové chlazení v hodonínské elektrárně, moderní technologie je z Izraele

Tedy jinými slovy možnost rozšíření odběratelů tepla v Hodoníně. „Jedna z mála výhod našeho města je jistota dodavatele tepla. Na druhé straně je tedy pochopitelné, že je třeba, aby tento dodavatel měl jistotu v odběrateli. Toto memorandum je určitá forma vzájemně podané ruky,“ řekl k podpoře nejstarší hodonínský zastupitel a právník Jan Navrátil.

Další bod spolupráce se zabývá možností vybudovat zařízení na energetické využití odpadu, díky němuž má dojít k snížení skládkovaného odpadu a pak k následnému využití pro dodávky tepla odběratelům na území města. „Nabízí se areál elektrárny. Stávající zařízení stále zhodnocujeme, aby bylo provozuschopné do roku 2030 i dál, ale spěje to k tomu, že tady do budoucna tak velká výroba elektřiny nebude. Areál se tak už teď stává předimenzovaný,“ uvedl ředitel elektráren Poříčí a Hodonín Martin Hrubý. Umístěním zařízení na energetické využití odpadů v areálu hodonínské elektrárny by podle něj tak nevznikla další zátěž pro okolí.

Řemeslné dny na nádvoří hodonínského zámečku.
Návrat do minulosti. Na nádvoří hodonínského zámečku se vrátilo tradiční řemeslo

Opoziční zastupitel Vítězslav Krabička v závěru upozornil na problematiku vedení plynovodu ve městě nad zemí. „Máte potrubí, které vede ulicí Žižkova, je nad zemí, a hyzdí to tam okolí. Ptám se tedy, kdy to potrubí bude dáno do země? Můžete se k tomu zavázat do budoucna?“ řekl Krabička.

Jak dodal ředitel elektráren, tento problém se řeší všude stejně. „Samozřejmě jakmile bude někdo ochoten to zaplatit, buď občan v ceně tepla, město ve své dotaci nebo získáním nějaké státní dotace. Vše sledujeme a snažíme se,“ doplnil Hrubý.