Problém řeší také Lucie Matuškovičová. „O víkendu, když má přijet návštěva, je nemožné, aby zaparkovala. V podstatě si nemůžu udělat ani větší nákup. Vzít dítě, tašky a táhnout to štreku k baráku je prostě na hlavu,“ stěžuje si Matuškovičová.
A nejsou zdaleka jediní, kdo situaci hodnotí podobně. Když se Deník prostřednictvím ankety položil otázku „Daří se vám zaparkovat v blízkosti vašeho domu?“, více než polovina z 315 hlasujících označila tu nejhorší možnost. Spokojených je jich naopak pouze čtrnáct procent. „Když přijedu z tréninku kolem osmé večer, už je to složitější. Ještě se mi ale nestalo, že bych volné místo nenašel,“ tvrdí jeden z těch šťastnějších, Filip Příkaský bydlící nedaleko kulturního domu.

Napříč Jihovýchodem se podmínky liší. Bídná je situace především v některých lokalitách: Slunečné, Jižní, Šafaříkově či Javorové ulici. Autor reportáže místa navštěvuje opakovaně v různou denní dobu. Skuliny v řadách zaparkovaných aut jsou, spočítat je však lze na prstech jedné ruky.
A takhle to ještě nějakou dobu zůstane. Jak dlouho, není jasné. Mluvčí radnice Josef Horníček Deníku říká, že letos s úpravami parkovišť vedení města počítá v jiných částech Hodonína. V okolí parku Sadová a Rozmarýnu, kde se stanou součástí větších změn. „Pokud se týká parkování na sídlišti Jihovýchod, město aktuálně připravuje projektovou dokumentaci pro přestavbu přízemí někdejšího hotelu, které v minulosti sloužilo jako kryt civilní ochrany. Tento prostor plánujeme využít právě pro parkování. Vše je ale teprve ve stadiu příprav projektu, k uskutečnění rozhodně v letošním roce nedojde,“ tvrdí mluvčí.
Václav Lebloch, který na největší hodonínské sídliště jezdí večer s rozvozem jídla, nešetří kritikou. „Parkování tam stojí za velké kulové. Jsem rád, když je někde zeleň a děti si mají kde hrát, ale parkování je udělané špatně. Určitě by se nějaké místo pro zlepšení našlo. Ačkoliv lidi si vždy radši zaparkuji hned u vchodu než u vzdáleného parkoviště, kde je plno místa,“ je přesvědčený Lebloch.

Na jednom z vytížených míst dlouhodobě bydlí současný poslanec a dříve zastupitel i radní Hodonína Antonín Tesařík. Z minulých let připomíná vznik přibližně sto šedesáti míst u Jižní ulice. Pro ty následující je ale podle něj nezbytné upravit plochy třeba u hospody Na Očově, kde auta stávají na trávníku.
„V různých částech přetrvává problém zaparkovat. Zejména v odpoledních a večerních hodinách, kdy řidiči mnohdy i deset až patnáct minut krouží a hledají místo. Bolestí je také nedořešený problém spojovací cesty k ulici Legionářů, která je úzká a proplétají se tam auta, maminky s kočárky i cyklisté. Je to hojně užívaná zkratka k centru města nebo k Jezu u řeky Moravy,“ upozorňuje Tesařík.
Sídliště Jihovýchod v blízkosti hraniční řeky Moravy začalo vznikat od poloviny osmdesátých let dvacátého století. Tehdejší představitelé komunistického režimu rozhodli o jeho výstavbě na místě ulic s rodinnými domy, jež musely panelákům ustoupit. Množství aut od té doby násobně přibylo, čemuž struktura sídliště neodpovídá. Mezi budovami jich aktuálně stojí stovky. V bytech na Jihovýchodě žije přibližně pětina obyvatel Hodonína.