„Budeme sbírat jarní oblečení, ponožky, boty, deky, spacáky, dětskou výživu, trvanlivé potraviny, jednorázové plenky, vlhčené ubrousky, kartáčky, zubní pasty a v omezené míře hračky,“ vyjmenovala rozsah pomoci organizátorka hodonínské sbírky a místní radní Terézia Mlýnková Išková s tím, že na převozu věcí spolupracuje s brněnskou organizací My je v tom nenecháme.

„Oblečení a materiál na ostrově předává přímo do rukou uprchlíků. Vzhledem k materiálnímu nedostatku může každé dítě dostat jen jeden kus daného oblečení, proto je velmi důležité, aby věci neměly vady, jako jsou díry či pokažené zipy, “ uvedla pořadatelka.

Podle ní v současnosti přebývá v táboře Vial a přilehlém okolí zhruba 6,5 tisíce lidí, z toho asi 1,6 tisíce dětí. „Více než sto z nich je zcela bez doprovodu. Situace tam je velmi zlá, co se týká materiálního zabezpečení lidí, hygieny, lékařské péče a hlavně psychologické a psychiatrické pomoci. Mnoho lidí, zejména dětí, si nese trauma nejen z toho, co se dělo v jejich rodné zemi, ale také ze samotné cesty,“ připomněla Mlýnková Išková.