ČSSD, Nezávislí, TOP 09, KDU-ČSL a Změna. To jsou strany, které budou podle společného prohlášení tvořit budoucí, dlouho očekávanou koalici v Hodoníně.

Po měsíčním vyjednávání, kdy už Hodonín zůstával posledním okresním městem na jižní Moravě bez uzavřené dohody, se kluby zastupitelů jednotlivých stran konečně domluvily a schválily širokou koalici. Ta bude mít při hlasování jednatřicetičlen­ného zastupitelstva celkem dvacet hlasů.

„Koaliční dohadu jsme ještě nepodepsali, dohoda je zatím na podání ruky, ale jsme domluvení, že ji podepíšeme v úterý před ustavujícím zastupitelstvem,“ řekl v noci z pátku na sobotu Hodonínskému deníku Rovnost člen jedné strany z dohodnuté koalice, který nechtěl být jmenovaný.

Nové vedení města budou podle společného prohlášení tvořit tři uvolnění radní – starosta a dva místostarostové. V městské radě zasednou tři zástupci ČSSD, tři Nezávislí a po jednom zástupci z TOP 09, Změny a KDU-ČSL. Starostou se pravděpodobně stane lídr ČSSD Jiří Mráka.

„Trvalo čtyři týdny, než jsme se dohodli. S námi neměl nikdo problém, ale někteří měli problém s určitými persónami, ODS nemohla jít s komunisty a naopak a podobně to bylo s TOP 09,“ snažil se přiblížit, co protahovalo vyjednávání, lídr ČSSD Jiří Mráka. Ten měl původně představu o tříkoaličním seskupení.

„Nakonec jsme se dohodli, že uděláme širší koalici s tím, že se musí přizpůsobit programové rozdíly. Například, kdo měl v programu jen náznak privatizace nebo populistické sliby, musel z těchto excesů vycouvat,“ popsal Mráka.

Podle něj dojde na radnici k velké změně. „Deklarovali jsme, že místo tří budou dva místostarostové, což už je velká změna. A také jsou nyní v koalici dva subjekty z opozice a i naše strana je obrozená,“ vypíchl nejdůležitější z novinek.

Jména místostarostů a radních chtějí sociální demokraté oficiálně představit zřejmě až dnes na tiskové konferenci. Na pozice místostarostů se v kuloárech spekuluje o jménech Igor Taptič, lídr Nezávislích, a Ladislav Ambrozek, jenž šel do voleb jako dvojka křesťanských demokratů.

Jiří Mráka věří, že širší zastoupení stran ve vedení města znamená i větší zastoupení přání voličů a že nakonec více hlav, bude znamenat více rozumu. „Přál bych si, aby jednání byla průchodnější a opozice byla konstruktivní,“ u­vedl.

Poté, co Hodonínu poslední čtyři roky vládla také ODS, skončí nyní s největší pravděpodobností v opozici. „Voliči by očekávali, že bude výsledek koaličních jednání odrážet výsledek voleb, ale systém je u nás takový, jaký je. Prostě tak to v politice chodí. Pro nás je to prostor, abychom se na věci podívali z jiného úhlu,“ řekla dosavadní starostka Hodonína Milana Grauová a lídryně ODS k výsledkům vyjednávání. Pokud její strana skončí v opozici, nepovažuje to za žádnou katastrofu. „Jen doufám, že občané budou spokojeni, především ti, co očekávali v uvozovkách velkou změnu, kterou deklarovaly některé politické subjekty,“ podotkla.

Jak řekla, i když nyní nebude mít ODS možnost prosadit, co slíbila, věří, že je možné vzhledem k velmi podobným programům všech stran některé záměry podpořit. „Kde věci uvidíme jako rozumné, tam je podpoříme,“ uvedla s tím, že být destruktivní opozicí k ničemu nevede. Společně s ODS v opozici zůstane i pět komunistů a bývalý starosta Hodonína i člen ODS Lubor Šimeček, jehož voliči zvolili do zastupitelstva za Šanci pro Hodonín.

Hodonín dosud vedla trojkoalice tvořená ODS, ČSSD a lidovci. Ta měla celkem osmnáct zastupitelských křesel. Vítěz voleb – sociální demokracie – si nyní polepšila o jednoho zastupitele a má v zastupitelstvu sedm mandátů. ODS se naopak propadla z osmi křesel na pět. Méně zastupitelů má nyní také KDU-ČSL, kdy místo čtyř zasednou v zastupitelstvu pouze dva. Stejný počet zastupitelů získal nováček na politické scéně v Hodoníně TOP 09. třemi hlasy pak bude disponovat sdružení Změna a jedním hlasem Šance pro Hodonín. Největším překvapením voleb byli původně opoziční Nezávislí, kteří ve volbách získali šest mandátů a ODS přeběhli o jeden díky hlasům z naposledy sčítaných okrsků.