Bydlíte v Hodoníně a rádi byste ještě letos vyměnili okna? Uvažujete o pořízení malé sluneční elektrárny na střechu domku? Stavební fond Města Hodonína bude po úpravě rozpočtu od 1. června zase naplněný.

Ze zisku z loňského prodeje bytů do něj teď přiteklo dalších pět milionů. Už jen pár týdnů ale zbývá na podání žádostí těm, kteří chtějí získat od města levné půjčky spojené s dotací. Určené jsou na vylepšení či zkrášlení jak rodinných, tak i bytových domů. Půjčky a dotace na některé účely jsou aktuálně až dvojnásobné.

„Stavební fond je už několik let zavedenou položkou v rozpočtu města. Každoročně zastupitelé schválí určitý balík peněz. Většinou kolem pěti milionů. Nyní jsme ale navýšili peníze na ekologicky motivované stavební práce,“ vysvětlila letošní změnu zásad pro rozdělování půjček od města místostarostka Milana Grauová. Ty stanoví celkem dvacet stavebních účelů, na které mají lidé možnost peníze získat. A také maximální částku, o kterou mohou na odboru ekonomiky hodonínské radnice pro letošek do 30. června požádat.

„Město chce podporovat zejména energetické úspory. Lepší podmínky budou mít například ti, kteří budou fasády zateplovat, a ne jen opravovat z estetického důvodu,“ upřesnila místostarostka. Žadatel, kterým může být nejen fyzická osoba, ale také společenství vlastníků, pak musí předložit předběžnou dohodu se zhotovitelem stavebních prací, rozpočet a výši půjčky, kterou by rád získal.

„Letos na výměnu oken může nově získat až čtyřicet tisíc korun půjčku a desetitisícovou dotaci. Půjčky jsou úročeny dvěma až šesti procenty,“ upřesnil vedoucí odboru ekonomiky Marián Maňák. Ten upřesnil, že tituly na ekologické stavební účely jsou od letošního roku zvýhodněné. Až dvojnásobnou částku oproti minulosti mohou tak lidé získat na zateplení fasád rodinných i bytových domů a výměnu oken. Navýší se také půjčky na pořízení solárního zařízení.

„Ročně požádá o půjčku asi dvacet fyzických osob a třeba i pět bytových domů. Loni si jeden bytový dům zažádal dokonce o půjčku na výměnu výtahu, který už nevyhovoval podmínkám Evropské unie,“ připomněl Maňák. Nový výtah stál milion korun.

Největší zájem je tak stále o půjčky na opravu střech, fasád a výměnu oken. Pevná je také doba splácení, a to čtyři roky. „Doufám, že letos uspokojíme všechny zájemce, jako tomu bylo dříve. Přesný vývoj ale předpovědět neumím. Pokud budou půjčky vyčerpané už v říjnu, pak už částku rozhodně nenavýšíme,“ dodal ke stavebnímu fondu starosta Lubor Šimeček. Bližší informace jsou k dispozici na webových stránkách města.