Jenže do této restaurace na hlavním náměstí okresního města si lidé už řadu měsíců na oběd či večeři nezajdou. Situace se zřejmě nezlepší ani s přicházející letní turistickou sezonou. Městští radní totiž v uplynulém týdnu schválili výpůjčku suterénu radnice domu kultury, který plánuje využít prostory jako zázemí pro účinkující a spolupořadatele. „Takže už v květnu by takto měly začít fungovat, kdy první akcí by měl být gastrofestival. Stále ale platí cíl, že by prostory suterénu měly sloužit pro restauraci. Ta by se tam měla vrátit, současná doba ale není pro pohostinství zrovna příznivá, tak se využívá aspoň takto,“ řekl mluvčí hodonínské radnice Josef Horníček.

Suterén má ale i v dalších měsících sloužit jako zázemí pro další akce, jako jsou ty z Hodonínského kulturního léta, Svatovavřinecké slavnosti i zářijový Svátek vína. Podle členky městské komise pro kulturu a cestovní ruch a zároveň někdejší provozní radniční restaurace Zuzany Miškeříkové, ale fungující gastropodnik na náměstí patří. V současnosti tak ale jen dál ztrácí značku. „Přitom je tady zrekonstruovaná restaurace v krásném prostředí historické budovy. Myslím si, že když si tento podnik vezme nový provozovatel a město ho bude podporovat, tak to zvládne. Ze současného stavu jsem ale smutná, restaurace má sloužit svému původnímu účelu, ne aby se z ní stalo jen nějaké skladiště domu kultury,“ posteskla si hodonínská rodačka a dlouholetá podnikatelka v cestovním ruchu.

Je přesvědčená, že když restaurace přežila vládnoucí režimy dvacátého století, tak by měla přežít i dnes. „Restaurace na náměstí má velký potenciál, tím spíš, když se sem vrátí stylový prvorepublikový nábytek uložený na domě kultury. Navíc by sem opět mohli začít chodit svatebčané po obřadech jak z radnice, tak z kostela,“ vyzvedla pozitiva radniční restaurace Miškeříková

Podle posledního vedoucího tohoto podniku Tomáše Buška bude pro další osud pohostinství klíčový vztah s městem, které prostory v suterénu vlastní a také pronajímá. „Byla tam špatná vzduchotechnika a tvořily se tam plísně. Byla potřeba oprava za šest set tisíc korun, jenže město chtělo, ať to zaplatíme my. Přece ale nebudeme sypat peníze do cizího, když tu platíme nájem. Tak jsme se sbalili a odešli,“ připomněl předcovidový odchod Bušek.

Následující rok se přece jen radnice pustila do rekonstrukce vzduchotechniky pro restaurační provoz a dalších oprav, které mají zabránit vlhnutí. Nakonec investiční injekce ve spodní části budovy přesáhla sedmimilionovou částku.

Budova radnice byla dokončená v roce 1904 podle vídeňského architekta s kořeny v rumunském Temešváru Ernsta Gotthilf Miskolczy. „Jedna z dominant města, hodnotná architektura z přelomu devatenáctého a dvacátého století, urbanisticky významná stavba,“ popsala objekt ředitelka odboru památkové péče ministerstva kultury Kamila Matoušková při vyhlášení stavby za kulturní památku. K tomu došlo před šestadvaceti lety. „Suterén radnice je od začátku využíván jako restaurace, celý prostor je zaklenut valenými klenbami,“ uvedla ve své diplomové práci o architektuře hodonínské radnice Taťána Měchurová.