„Myslím si, že pro zahrádkáře z regionu bude prodej jejich výpěstků na hodonínském trhu tím nejlepším, co může být,“ domnívá se Jana Komosná z hodonínského územního sdružení Českého svazu zahrádkářů.

Tato možnost se již zřetelně rýsuje na nové hodonínské tržnici. „Vypadá to pěkně. Nové vedení myšlenku nové tržnice vzalo pevně do rukou. Slíbili, že to udělají a za tři měsíce to také udělali. Všechna čest za to, co udělali ke spokojenosti lidí,“ řekl Josef Smied, který se stal neoficiálním mluvčím několika obyvatel Hodonína. Právě on upozornil na možnost zbudovat novou městskou tržnici v již více než dvacet let nevyužívaném dvoře na Masarykově náměstí 5 a 6, kde před Listopadem sídlily hodonínské komunální služby.

Koncem března už by tam mělo fungovat nové tržiště 
s prodejem potravinářského i nepotravinářského zboží, včetně živočišných produktů.

Ještě před otevřením tržnice muselo ale město zajistit úpravu nádvoří a oddělit tuto plochu novým oplocením od veřejného prostranství. Pro správce tržnice nechala radnice opravit místnost v domě na Masarykově náměstí 6.

Do nových prostor se přesunou i farmářské trhy, které letos zahájí svou sezonu osmadvacátého dubna. Na více než čtyřech stech metrech čtverečních mohou trhovci prodávat v úterý, ve čtvrtek a v sobotu dopoledne vždy od šesti ráno. „Trhovcům budou k dispozici stánky, které známe ze Svatovavřineckých slavností. Využít mohou i pultový prodej tak, jak byli doposud zvyklí,“ sdělila mluvčí hodonínské radnice Petra Kotásková.

Prioritou je podle vedení města zlepšení komfortu trhovců. „Toho se nám podařilo docílit, aniž bychom zvyšovali cenu za pronájem. Ceny tedy zůstávají podle stávajících podmínek, kdy stánek i pult budou stát stejnou částku, kterou doposud trhovci platili. Jde o padesát korun za metr čtvereční včetně DPH,“ uvedla Kotásková.

Tím ale veškeré využití tržnice nekončí. „V době konání akcí pořádaných nebo spolupořádaných městem Hodonín a jeho příspěvkovými organizacemi je prodejní doba od 6.00 do 22.00,“ píše se v tržním řádu, který městská rada schválila začátkem března.

Nyní se snahy vedení města přesunou k tomu, aby do tržnice dostali prodejce a kupující. „Myslím si, že každý půjde sice o padesát metrů dál, ale do kulturního prostředí,“ domnívá se Schmied s tím, že by se tržnice měla propagovat, aby Hodonínští i okolní věděli, že mají k dispozici nové přijatelné místo pro pořádání trhů. „Stávající prodejci jsou se stěhováním tržnice srozumění. Co se týká, nových prodejců, uvidíme, jaký zájem do budoucna tato změna přinese,“ dodala mluvčí.

Doposud se trhy v Hodoníně odehrávaly jen v části tržnice 
v Sadové ulici a v průchodu k ní, pro většinu trhovců i zákazníků se obchodovalo v neutěšených podmínkách v průchodu k tržnici.