Soudní tahanice mezi Hodonínem a česko-rakouskou firmou Freizeit und Urlaub Bohemia o šestadvacet milionů za demolice pokračují i po dvou letech. U tří zamítnutých žalob se Hodonín zatím dvakrát úspěšně odvolal. Další odvolání schválili hodonínští zastupitelé na posledním zasedání.

„Pokud je takový případ, tak jsme povinní udělat vše pro to, abychom částku vysoudili. Jedině soud může dát poslední verdikt. Pokud neodsouhlasíme podání odvolání, tak se této možnosti vzdáváme dopředu, takže ze zákona neuděláme vše, co můžeme," řekla před hlasováním zastupitelům hodonínská radní Milana Grauová.

Většina zastupitelů tak kývla na další boj o téměř devatenáct milionů korun za demolici hotelu lidmi nazývaného 271 lůžek. Ten nechala radnice kvůli katastrofálnímu technickému stavu zbourat v roce 2008, a to i přesto, že firma vlastnící stavbu s demolicí nesouhlasila. Začal tak seriál soudních tahanic, který vyústil letos v březnu zamítacím rozsudkem Obvodního soudu pro Prahu 3. „Rozhodnutí nám přišlo teprve minulý pátek. Není nijak přesvědčivé, takže odvolání se zdá být na místě. Soud prvního stupně totiž naše tvrzení a důkazy vyhodnotil způsobem, se kterým rozhodně nejde souhlasit," řekl právní zástupce města Jiří Táborský.

Hodonínští zastupitelé se tedy rozhodli pro odvolání i přes vysoký soudní poplatek. „V případě odvolání je nutné upozornit, že výše soudního poplatku proti uvedenému rozsudku bude činit téměř devět set tisíc korun, tedy pět procent z předmětu soudního řízení," uvedl pro zastupitele právník města Jan Bělohoubek.

U dalších dvou soudních sporů už byl Hodonín u odvolání úspěšný. U demolice Lidové školy umění šlo o více než sedm milionů korun. Tam sice Obvodní soud pro Prahu 3 žalobu zamítl už říjnu minulého roku, ale tamní městský soud hodonínskému odvolání vyhověl a rozsudek zrušil a případ vrátil zpět k obvodnímu soudu. „Odvolací soud řekl, že má jiný právní názor. Domnívá se, že postup města měl být vyhodnocen jako jednání v přenesené působnosti. Přesto, že má soud jiný právní názor, tak nepotvrdil zamítavý rozsudek. Je to pozitivní signál, protože mohl rozsudek potvrdit, " vysvětlil Táborský.

Podobně je na tom Hodonín i ve sporu o další náklady spojené s oběma demolicemi, například za stavební dozor a technickou dokumentaci. Také tam odvolací soud vrátil případ soudu prvního stupně, a to již loni v červenci. Letos v březnu pak soudkyně obvodního soudu žalobu zamítla. „Předestřela, že bude žádat o prodloužení třicetidenní lhůty pro vypracování písemného vyhotovení rozsudku," sdělil Bělohoubek.

Podle hodonínského zastupitele Vítězslava Krabičky už náklady na tento spor stály město milion korun. „Všechny soudní poplatky plus náklady za právní zastoupení dělají zhruba čtyři miliony korun," upozornil Krabička.

Z obou zdemolovaných domů už zbývá v jednom případě jen kryt civilní obrany a ve druhém sklepy.