Finanční krize nutí města i obce na Hodonínsku ke škrtům v rozpočtech. Ani Hodonín není v tomto ohledu výjimkou. V okresním městě se tak letos zatím pozastaví některé plánované projekty. Počkat musí například rekonstrukce silnice vedle malého obchvatu na Pančavě, kulturní dům, pavilon žiraf v zoo či oprava kanalizace.„Bylo by podle mě nerozumné pouštět se ve finanční nejistotě do takových akcí,“ vysvětluje, proč se zastupitelé rozhodli investice proškrtat, starosta Hodonína Lubor Šimeček.

Ten naopak nechce omezovat opravy chodníků a dalších komunikací, které jsou ve špatném stavu. I přesto, že radnice vybrala do současné doby na daních o osm procent méně, než se čekalo.Zastupitelé zatím pozastavili investice za jednadvacet milionů korun. Podle čerstvě vypracovaného materiálu však počítají až s dvanáctiprocentním propadem, což by v korunách představovalo částku asi dvaatřicet milionů. Radnice má v záloze i krizovou variantu.

„Ta počítá s propadem daňových příjmů o celých dvacet procent. Se zahájením některých akcí se tak bude vyčkávat až do začátku července, kdy budeme znát skutečné daňové příjmy za první polovinu roku,“ vysvětlila místostarostka Milana Grauová. V případě krizové varianty by podle ní mohlo dojít ke snížení investic až o padesát milionů korun, tedy o více než třetinu.Plánovaná celková rekonstrukce domu kultury na Horních Valech tak bude muset opět ustoupit do pozadí.

Nejprve se tak stalo díky opravě letního koupaliště, teď zase kvůli škrtům v rozpočtu.Také návštěvníci hodonínské zoo se na nový pavilon žiraf mohou zatím jen těšit.„Projekt na výstavbu nového žirafího pavilonu je dočasně pozastavený. Návštěvníci naší zoologické zahrady tak uvidí tato nádherná zvířata v Hodoníně později,“ konstatoval ředitel zoo Miroslav Frais.

Do budoucna plánuje zakoupit tři žirafy – samce a dvě samice. Počítá s tím, že se jejich počet přirozenou cestou zvýší, a tak musí kapacita nového pavilonu představovat zázemí pro alespoň sedm žiraf. Výstavba pavilonu, jenž by přilákal platící návštěvníky, však nyní paradoxně stojí díky propadu daňových příjmů.Také příznivci wellness procedur a vodní relaxace si na ně budou muset ještě chvíli počkat. Lázně Hodonín teď kvůli škrtům projekt na wellness centra rovněž pozastavily.

„Některé fáze projektu jsou v běhu. I když nám město škrtlo prozatím dva miliony na jeho celkovou realizaci,“ posteskl si ředitel hodonínských lázní Milan Sýkora.

O osudu letošních investic v Hodoníně se rozhodne nejdříve 10. července, kdy bude známá výše daňových příjmů. U některých staveb by se situace mohla vyvíjet i příznivěji. Město totiž může získat na některé akce dotace. Už o ně i požádalo. „Budeme se snažit, abychom pozastavené projekty co nejdříve opět rozběhli, a nevylučuji, že se tak skutečně stane už od druhé poloviny roku,“ uklidnil starosta Lubor Šimeček.