„V nejbližším možném termínu podáme rozklad," sdělil ve středu hodonínský místostarosta a lídr Změny Vítězslav Krabička.

To přitom není jediný případ, kdy se radnice okresního města proti rozhodnutí antimonopolního úřadu odvolává. Už rok a půl podle místostarosty předseda úřadu posuzuje tendr na provoz a údržbu veřejného osvětlení za osmnáct milionů korun.

Další tahanice rozvířila kampaň před komunálními volbami v roce 2014. Tehdy totiž předseda úřadu potvrdil čtvrtmilionovou pokutu pro město za diskriminaci možných zájemců o tři veřejné zakázky z roku 2012 za více než čtyřicet milionů korun. Následně někteří členové budoucí koalice přiřkli díl viny na pochybení lídru opozičních Nezávislých a v roce 2012 starostovi Igoru Taptičovi.

Ten se nařčení bránil i u ústavního soudu ve stížnosti na neplatnost voleb. „Nezazněla zásadní informace, že všechna zadávací řízení pro město Hodonín prováděla na základě mandátních smluv externí společnost. Na ni pravděpodobně dopadá odpovědnost za předmětnou pokutu," napsal k nejvyšší české právní stolici tehdy Taptič. Případ přitom pokračuje dodnes.

Je zajímavé, že nakonec tímto směrem jde současné vedení města nyní. Pokutou se zabývala škodní komise a doporučila požadovat peníze po firmě, která pro Hodonín soutěž zařizovala. A radní se nakonec rozhodli tímto doporučením řídit. „Vymáhat škodu je naší povinností. A to v plné výši, tedy dvě stě padesát tisíc korun," řekl místostarosta Krabička. Jinak by podle něj zřejmě přišel na řadu odpis.

Radnice už firmu zažalovala i u soudu. „Podali jsme návrh na vydání platebního rozkazu," doplnil vedoucí hodonínského právního odboru Petr Spazier.

V součtu tak za poslední čtyři roky skončily u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže hodonínské zakázky za sto milionů korun.