„V červenci provedl certifikovaný revizní technik pro tělovýchovná zařízení a dětská hřiště poprvé v historii revizi všech herních prvků rozmístěných v katastru Hodonína. Zkontroloval 379 herních prvků v jednadevadesáti lokalitách," uvedl hodonínský místostarosta Ladislav Ambrozek.

Revize nakonec odhalila celkem osmapadesát herních prvků rozmístěných v devětatřiceti lokalitách jako provozu neschopná a nebezpečná zařízení. U nich je nutné jejich okamžité odstranění, případně zabránění dalšího užívání. „Jde převážně o starší herní prvky, které neodpovídají bezpečnostním normám, jako jsou starší typy skluzavek, držáků na závěsné houpačky, starší typy vahadlových houpaček, kovových průlezek, dřevěné domečky, šplhací stěny a dřevěné pyramidy. Potěšilo nás, že k likvidaci je určených jen patnáct procent," upozornil místostarosta.

Jak uvádí tisková zpráva hodonínské radnice, tak u těchto atrakcí hrozí zachycení hlavy dítěte v otvorech mezi příčkami, prstů v otvorech mezi deskami nebo v kovových držadlech. Na skluzavách se mohou dětem zachytit části oděvů jako například tkaničky na bundách. „Kvůli zajištění bezpečnosti herních prvků přistoupí město jako provozovatel k odstraňování nebezpečných herních prvků a zlikviduje je do konce letošního roku," sdělil Ambrozek s tím, že v příštím roce bude město ve vytypovaných místech herní prvky nahrzovat novými.

Ty nejvíce nebezpečné prvky už dokonce skončily na hodonínském sběrném dvoře. „Ty nejhorší jsme už odstranili, další odmontujeme v nejbližší době," informovala vedoucí oddělení údržby a veřejné zeleně hodonínské radnice Michaela Bžoňková.

Výzva

Proto, aby radnice obnovila herní prvky v nejžádanějších lokalitách, se obrací na Hodonínské s žádostí: „Vyzýváme obyvatele města, aby nám zaslali své na odbor údržby a investic nebo emailem na bzonkova.michaela@muhodonin.cz, a to nejpozději do letošní 5. října. Anonymní návrhy nebudou započítané," uvedl místostarosta.

Nejvíc nebezpečných prvků je na hřištích v městské části Bažantnice, kde se jich nachází pětadvacet. „Na tamějších hřištích jsou staré prvky, některé si dokonce i místní sami upravovali," podotkla Bžoňková.

Na Nesytu jsou pak další čtyři, v Brandlově ulici osm a u obytných domů Pastelky pět, a to včetně šplhací stěny. Poměrně bez problémů je sídliště Jihovýchod, kde je nebezpečných prvků jen šest. Se záměrem radnice jsou Hodonínští spokojení. „Myslíme si, že bude fajn, že ty staré atrakce půjdou pryč, i když využívané jsou. Hlavně je ale dobře, že sem nainstalují nové," shodovala se trojice děvčat z Lesní ulice.

Podobný názor mají i dospělí. „Dole směrem k lesu se všechno rušilo. Je tady dokonce pískoviště, ale skuzavka tam už delší dobu chybí. Bude dobře, když město dá na hřiště nějaké nové, protože na ně chodí hodně dětí," zamyslela se nad situací v hodonínské Bažantnici Naďa Žigová.

V České republice dokonce existuje Etický kodex za bezpečná dětská hřiště a sportovní zařízení, jeho signatáři považují za základ bezpečného provozu právě především nezávislé kontroly, které mají seznamovat se skutečným stavem dětských hřišť.

Nebezpečné prvky (výběr):

Lesní 18 – skuzavka

Lesní 20 – skluzavka

Erbenova 33, 35 – kovová šplhadla

Bří. Čapků 5–7 – kovová šplhadla

Bří. Čapků 27–29 – kolébačka

J. Suka 2 A,B – kolébačka pro 4

J. Suka 3,5,7 – kolébačky

J. Suka 10,12,14 – držák na houp.

MŠ Jilemnického – dřevěná věž

Červené domky 30,32 – dřevěná věž se skluzavkou

B. Martinů 13,14,15 – dřevěná věž se skluzavkou, držák na houpačku

J. Suka 16,18,20 – držák na houp.

J. Suka 15,17,19 – průlezka obl.

J. Suka 21,23,25 – průlezka krychle, kolébačka pro 2, skluz.

I. Olbrachta 27,29 – skluzavka

Patočkova 8,10 – kolébačka pro 4

Křičkova 33,35,37 – dřevěná pyramida, držák na houpačku,

Křičkova 9,11,21,23 – držák houp.

Erbenova 11 – průlezka z 2 pneu

Hotel Krystal – hrad, skluzavka, držák na houpačku

Radniční 2 – držák na houpačku

Anenská 2,4 – průlezka, skluzav.

Sadová 8 – skluzavka

Park Mírové nám. – dř. domeček

G. Preissové 2,4 – držáky na houpačku, šplhadla

Nesyt – skluzavka, kolébačka, kovové průlezky 2.