Celkem dvanáct klasických plesů a k tomu Fašaňk. Ta vypadá pestrá hodonínská nabídka, v níž nechybí ani Contry saloon či ples BENATURA. Mezi největší taháky patří ale hlavně ten první ples, který je na programu 12. ledna – Ples města. „Oproti minulému, který byl Česko-Slovenský, tak ten v roce 2013 bude v japonském duchu. Každý dostane hned při vstupu švestkové víno a dřevěné hůlky," láká ředitel hodonínského Domu kultury Marcel Řimák. Největší hvězdou plesu bude bývalá gymnastka Věra Čáslavská, trojnásobná olympijská vítězka z Tokia.

Úplnou novinkou je ples Záložáků, který se uskuteční v 16. února. S myšlenkou přišel spisovatel Petr Gruber. „Ples pořádáme poprvé a měl by se líbit především těch, kteří prošli vojnou. Zvláště přivítáme ty, kteří přijdou v uniformách. Půjde totiž i o přehlídku uniforem, a to nejen československé armády," uvedl Řimák.

Veselí nad Moravou má v plánu seriál sedmi plesů, který zahajuje Základní škola Hutník (11. ledna) a zakončují mažoretky (23. února). Po roční přestávce se vrací Muzikantský ples. Hlavním lákadlem veselské plesové sezony je ale 2. února Reprezentační ples města. Ten se souběžné koná na dvou místech – v tamním Kulturním domě a Základní umělecké škole. „Na podiích se vystřídají Bigband Jardy Vinklárka, cimbálová muzika Radošov, dechová hudba Šohajé, Swing team Dubňany a také okouzlující ženské pěvecké tělísko s doprovodem Jelení Loje," upozornil Ivo Juřena z veselského Městského kulturního centra.

Oblíbené sportovní

Sedmero plesů nabízí také Kyjov, kde si oproti minulému roku nezaplesají tamní včelaři. Snad jako na jediném místě v okrese si tam zatančí skláři. Také v Kyjově se chce nejvýstavnějším plesem reprezentovat tamní radnice, a to v pátek 25. ledna. „I tentokrát je připravený pestrý program, který jak věříme, určitě zaujme – Orchestr Panorama Band Brno, speciální host Vladimír Hron, Cimbálová muzika Jury Petrů, taneční klub Salsa Kyjov, diskotéka TV Slovácko, barmanská show a chybět nebude ani degustace moravských vín," představil program ředitel Městského kulturního střediska Ladislav Pavluš.

I když se začíná v Dubňanech s plesy později (19. ledna), přes to jich tam stihnou hned šest. Mezi místní speciality patří ples v rytmu swingu, pracujících a mladých. „Nejvíce navštěvovaný je Ples sportovců ve sportcentru Želva, který se koná 23. února," vypíchla Jana Svorová ze Správy kulturního domu.

Ples sportovců pořádají také ve Vracově, 19. ledna, a to dokonce poprvé. „Dříve býval sportovní ples jako maškarní, ale převzal jej dům dětí a sportovní tak zanikl. Letos nám město navrhlo, jestli bychom jej nechtěli obnovit. Rozhodli jsme se pro slavnostní a reprezentativní ples s oceňování nejlepších sportovců Vracova za rok 2012," přiblížila úvodní vracovský ples sezony předsedkyně tamního Sokola Jiřina Gasnárková. Právě jeho šest oddílu spolu s fotbalisty ples pořádají. „Pokud se ples osvědčí, tak uspořádáme i druhý ročník," sdělila Gasnárková.

S pestrou nabídkou plesů přichází také strážnický Strážničan, který v příštím roce slaví čtyřicet let. Mezi nejzajímavější patří Ples v gala, který je na programu 2. února. Hrát bude zlínský plesový orchestr Coppelia a skupina Ferrum, o taneční ukázky se postarají hodonínští Black and White. „Dále na příchozí čeká plesový fotoateliér, bohatá tombola a další milá překvapení," zve ředitelka Strážničanu Danuše Adamcová.

Program plesů na www.hodoninskydenik.cz

Nabídka plesů ve městech okresu Hodonín v roce 2013:

HODONÍN: Města Hodonín (12. 1.), Tanečníků (18. 1.), Gymnázia (1. 2.), Farnosti (2. 2.), Seniorů (15. 2.), Záložáků (16. 2.), SPUŠ (22. 2.), Country saloon (23. 2.), Obchodní akademie (1. 3.), BENATURA (8. 3.), Sportovců (9. 3.), Muzikantů (15.-16. 3.).

VESELÍ N/M.: ZŠ Hutník (11. 1.), Církevní školy (19. 1.), Lidový (26. 1.), Reprezentační města (2. 2.), Muzikantský (9. 2.), Obchodní akademie (22. 2.), Mažoretek (23. 2.).

KYJOV: Myslivecký ples (5. 1.), Společenský (zahrádkáři) (12. 1.), Ples města (25. 1.), 57. Reprezentační (SRPŠ Gymnázium) (1. 2.), Farní (2. 2.), Sklářský (16. 2.), Školní (ZŠ Komenského) (23. 2.).

DUBŇANY: SRPŠ (19. 1.), V rytmu swingu (26. 1.), Pracujících (2. 2.), Hasičů (9. 2.), Sportovců (23. 2.), Mladých (16. 3.).

STRÁŽNICE: V bílém (11. 1.), Fest SPRONK (12. 1.), Střední školy (18. 1.), ZŠ Školní (19. 1.), Purkyňova gymnázia (25. 1.), Hasičský (26. 1.), V gala (2. 2.).

VRACOV: 1. sportovců (19. 1.), Školy (25. 1.), Senior bál (26. 1.), Města (2. 2.), Farní (9. 2.), Maškarní (23. 2.).

BZENEC: Myslivecký (12. 1.), SRPŠ (19. 1.), Farní (25. 1.), Zámeckého vinařství (2. 2.), Města (9. 2.), Maškarní (16. 2.).

ŽDÁNICE: Společenský Města (12. 1.), Hasičský (19. 1.), Palánek o.s (2. 2.), Krojovaný ples s Moravskou besedou (9. 2.), Mažoretky (16. 2.), TJ KOVO (2. 3.).