S ním souhlasí a zároveň ho i doplňuje Adéla Zítová s tím, že by tady uvítali také méně bláta a rovné chodníky. „Naše paní učitelka byla nešťastná, že tady zmizelo také množství kytiček. Takže bych byla i pro novou výsadbu květin,“ řekla žákyně při pohledu na živlem poničenou oblast před školou.

Právě tam ve čtvrtek před polednem školáci věšeli vánoční ozdoby na po tornádu vysázené jehličnany. „Vymysleli jsme, že bychom dětem tady vytvořili zákoutí. Umístili jsme sem lavičky a vánoční stromy, abychom je naladili. Postarali jsme se o drobné rostliny a koš,“ přiblížila ředitelka Nadace Proměny Karla Komárka Petra Lepková.

Zajímavostí novinky je i použitý betonový materiál na mobiliář. „Neobsahuje přírodní kamenivo. Je nahrazené recyklovanou stavební a demoliční sutí,“ upozornil technolog Jan Čermák. Stočtyřicetikilové lavičky jsou navíc osazené recyklovanou plastovou deskou z odpadu z 3Dtisku.

Opravy bytového komplexu Pastelky I mají Hodonínští zahájit na začátku roku 2022.
Hodonín v roce 2022? Dům přírody a konečně i oprava Pastelek

Podle ředitelky nadace, je ale vytvoření koutku pouze první krokem při obnově prostoru před školou. „Na jaře zde plánujeme výsadbu. Budeme připravovat koncept, do kterého zapojíme, jak obyvatele domků, tak žáky školy,“ doplnila Lepková.

Nadace manželů Komárkových, tedy Štěpánky a hodonínského rodáka Karla, obnovu celé místní části Bažantnice podpoří až sto milionem korun. Ty mají oživit lokalitu díky projektu Bažantnice žije, na kterém spolupracují s městem. Kromě předprostoru před základní školou se zaměřuje na další poničené veřejné prostory, jako jsou lesopark, sportoviště a dům přírody. „Máme společné týmy projektantů. Koncepčně se připravuje obnova celého území. Pokusíme udělat maximum proto, aby se sem život vrátil co nejrychleji,“ uvedl starosta Libor Střecha. Zároveň připomněl listopadové zahájení komunitní výsadby stromů ve vnitroblocích bytových domů a také postupnou výsadbu samotného lesa. „Zakoupilo se proto sedmasedmdesát tisíc sazenic,“ podotkl starosta.

Přístup do hodonínské zahrádkářské lokality za hřbitovem.
Agresivní psy v Hodoníně řeší policisté i úředníci. Lidé chtějí bezpečí

Modernizace navíc čeká v příštím roce i tamní základní školu, kde je už většina základních potornádových oprav hotová. Žáci se totiž mají dočkat zateplení školy i s moderním větracím systémem, který kvůli chybějícím stínícím stromům zřejmě o to víc přivítají.

Škola navíc ve čtvrtek obdržela i patnáctitisícový dar od společnosti MND, která je součásti Komárkovy skupiny KKCG. „Vymysleli jsme akci pro dobrou věc. Zorganizovali jsme naše zaměstnance a přiměli k tomu, aby se hýbali a sčítali svoje ujeté, ušlapané a uplavané kilometry. Za každý kilometr jsme pak věnovali určitou částku pro základní školu,“ vysvětlila Jana Hamršmídová, ředitelka divize MND, které plánuje z tornádem poškozeného areálu v sousedních Lužicích vytvořit moderní technicko-administrativní centrum s přesunutou hlavní báňskou záchrannou stanicí.

U patnáctitisícového daru zatím ještě není jasné jeho přesné využití. „Náš dětský parlament rozhodne, kam peníze budeme investovat,“ dodal ředitel školy Antonín Slezák.