Právě šestnáct zastupitelů totiž u hromadné žádosti o odkup téměř stovky zahrádkářů rozhodlo o tom, že pozemky neprodají. Zahrádkářům nepomohlo ani to, že se výslovně snažili vyhnout spojením jejich požadavku s předvolební kampaní k zářijovým komunálkám. „Přitom už koncem července minulého roku jsme se s paní Kokešovou shodli, že po tornádu, kdy nás čekala obnova poničených zahrádek, tak že by bylo dobré provádět obnovu na pozemku, který by nám říkal Pane. Tak vznikla petice za koupi zahrad. Žádný z opozičních zastupitelů nás k tomu neinspiroval,“ vysvětloval na posledním zastupitelstvu zahrádkář Pavol Čech s tím, že zadání studie na přemístění sběrného dvoru k zahrádkám bere jako zdržovací taktiku. „Není to žádná zdržovací taktika. Opravdu se čekalo na nabídky,“ reagoval starosta Libor Střecha.

Opuštěné S-centrum v Hodoníně deset měsíců po tornádu.
Hodonín řeší odkup zničeného S-centra. Nové bude v Rohatci, kraj už má pozemek

Jako jeden z hlavních argument uvedl, že na Kapřiskách je poslední ucelená plocha, která je ve vlastnictví města. Jinak to ale vidí více než deset měsíců po řádění živlu zahrádkářka Miroslava Orságová. „Týden před tornádem jsme dokončili opravu střechy. Po tornádu zmizela chatka celá, stromy byly pryč. Z plotu zbylo jen kousek pokrouceného pletiva, pár zlomených ohnutých sloupů. Musíme začít od znovu. A můžeme v klidu investovat? Bylo nám odpuštěno nájemné na jeden rok, ale zakázáno dělat ploty, stavět chatky. Dodržuju všechny pokyny. Ztratily se mi tři lopaty, jedny hrábě, rýč, pilka a někdo mi dokonce vytrhal dlažbu a domek, který jsem si vybrala na podzim, je dnes o dvanáct tisíc dražší,“ postěžovala si zahrádkářka. Zároveň poukázala za této situace na problém s chybějícími toaletami, které zatím bez povolení nelze postavit.

Výstavba nového bytového domu v části Horní Plesová je v plánu v Hodoníně.
V Hodoníně postaví nový bytový dům. Projekt má zatím řadu otazníků

Opoziční zastupitel Vítězslav Krabička sice navrhl, aby město umožnilo prodej parcel stávajícím zahrádkářům. Jenže jeho návrh nezískal potřebnou podporu. Jako pro jistou kompromisní variantu se vyslovil pro možnost dlouhodobějšího pronájmu, například na deset let s nájemným, které bude jen valorizované o inflaci. „S panem Čechem, zástupcem zahrádkářů, nějaká jednání započala. Máme oficiální dotazy od zahrádkářů, jedním z nich je, jestli město může poskytnout nájemní smlouvy na delší dobu tak, aby zahrádkáři věděli, že mají nějakou jistotu toho nájmu. O tomto budeme ještě se zahrádkáři jednat, bude to v nejbližší době,“ uvedl místostarosta Petr Buráň.

Zastupitelé ještě schválili využití peněz z veřejné sbírky, kde více než sedm milionů korun půjde právě na oplocení zahrádek na Kapřiskách.