Radní tak na svém posledním jednání schválili podklady i složení komise pro výběrové řízení na provozování systému sdílených kol. „Uvidíme, jak to cenově dopadne. Zahájení je směřované k prvnímu dubnu,“ přiblížil předpokládaný start nového systému v Hodoníně místostarosta Ondřej Fialík.

Zájemci s příslušnou mobilní aplikací by pak měli mít k dispozici kola na pětadvaceti až třiceti místech, kde je také budou moci odevzdat pro využití dalším uživatelem. Pokryté by tak mohlo být celé město. „Samozřejmě pokud na některém místě nebude o kolo zájem, tak se dá lehce přemístit k jinému bodu,“ nastínil možnosti místostarosta.

Volkswagen ID.7 dorazil do Česka
Takový elektromobil tu měl být již dávno. První jízda s novým Volkswagenem ID.7

Město navíc uhradí prvních patnáct minut na každou výpůjčku, zájemce tak bude moci na čtvrthodiny využít půjčené kolo bezplatně. „Za těch patnáct minut se dá dojet v Hodoníně téměř všude. Město tak poskytne lidem službu, díky níž budou moci k dopravě využívat kola, a nebudou muset jezdit autem,“ uvedl Fialík.

K dispozici bude na osmdesát kol

V hlavní sezoně by mělo být v Hodoníně k dispozici na osmdesát kol. Bicykly mají být pro provozovatele systému snadno dohledatelné i s jejich aktuální lokací přes GPS souřadnice. Systém ale především umožní zájemcům i sdílení informací o tom, ve kterých místech jsou aktuálně sdílená kola k dispozici a kde je lze nejblíže odevzdat. Přesné typy či značky kol mají vzejít z výběrového řízení, mělo by jít o klasická velká kola s přehazovačkou.

To v sousedním okresním městě, Uherském Hradišti, mohou lidé šlapat do pedálů sdílených kol už téměř tři roky, od dubna roku 2021. Jejich bezplatné užívání po dobu prvních patnácti minut radnice finančně podporuje. A jaká je tady spokojenost s už zajetým systémem? „Zatím máme dobré zkušenosti. Služba si u veřejnosti získala oblibu a je využívána,“ napsal Deníku mluvčí uherskohradišťské radnice Jan Pášma.

Zámek ve Veselí nad Moravou.
VIDEO: Největší ostudy na Hodonínsku? Deník vybral TOP 3, které zasluhují pomoc

K tomu doplnil i čísla za statisticky zpracovaný rok 2022, kdy zájemci využili v Uherském Hradišti sdílená kola při 27 227 výpůjčkách. „Výpůjčky do patnácti minut tvořily čtyřiadevadesát procent z celkového počtu. Zájem o předplatné se nemění ani tak rok od roku, jako spíše v průběhu roku, tedy sezonně,“ nastínil zkušenosti hradišťský mluvčí. Uživatelé si totiž mohou zvolit i předplatné na sdílená kola, a to jak měsíční, tak i roční.

Například Zdeněk Šmýd z Turistické asociace Slovácko, která sídlí v Hodoníně, novinku vítá. „Její využití je vhodnější především pro místní a rezidenty, než pro cestovní ruch, kde turistům vyhovují kvůli cestám po okolí spíše kola z půjčovny. Samozřejmě je skvělé, že tady bude nabídka sdílených kol, aby se tak snížilo využívání aut. Každopádně pokud chceme žít zdravěji, tak by se systém sdílených kol vyzkoušet měl, i když se nemusí v každém městě zcela uchytit,“ sdělil Šmýd.

Zdroj: Youtube

Podle cyklisty a zároveň bývalého provozovatele hodonínské půjčovny kol Josefa Kropáče bude důležité to, kdo a jak se bude o systém starat. „A kolik veřejných peněz to bude stát,“ dodal.